آذر 06, 1399 18:41 Asia/Tehran [Updated: آذر 06, 1399 18:45 Asia/Tehran]
  • تهدید تحریم‌های یکجانبه برای صلح و امنیت بین‌ المللی

سازمان ملل متحد تحریم‌های یکجانبه را تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌ المللی معرفی کرد و نسبت به آن هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «النا دوهان» Alena Douhan گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور تاثیرات منفی اقدامات یکجانبه، در نشست مجازی و غیررسمی شورای امنیت تحریم‌های یکجانبه را موجب تضعیف اقتدار سازمان ملل متحد، ترس در همکاری بین‌المللی و حاکمیت قانون معرفی کرد.

دوهان از شورای امنیت این سازمان خواست به اعمال تحریم‌های یکجانبه و اثرات مخرب آن در برخورداری از حیاتی‌ترین حقوق توجه جدی نشان دهد.

پیشتر این مقام سازمان ملل متحد گفته بود تحریم‌ های یکجانبه علیه کشور‌ها باید لغو شود یا دست کم کاهش یابد، تا در بحبوحه شیوع کرونا مردم توانایی دسترسی به مایحتاج اولیه و مواد ضدعفونی کننده برای سالم ماندن را داشته باشند.

در ابتدای همه گیری بیماری کووید-19 نیز صلیب سرخ جهانی، هلال احمر و چندین مقام سیاسی بین المللی خواستار لغو تحریم‌های یکجانبه علیه کشور‌های مختلف شدند.

با این حال تحریم های یکجانبه دولت «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا علیه دیگر کشورها همچنان ادامه دارد و با گسترش ویروس کرونا موجب محدودیت در ارسال تجهیزات پزشکی و دارو به کشورهای تحت تحریم از جمله ایران، ونزوئلا و همچنین کوبا شده است.

115

بیشتر بخوانید:

تأکید رهبر معظم انقلاب بر «خنثی‌سازی تحریم‌ها و غلبه بر آنها» بجای امید بستن به  بیگانگان

تمدید تحریم‌های اتحادیه اروپا ضد ونزوئلا

 

کلیدواژه