شهریور 05, 1400 16:24 Asia/Tehran [Updated: شهریور 05, 1400 16:38 Asia/Tehran]
  • واکنش مقام‌های سازمان ملل به حوادث افغانستان

دبیرکل و برخی دیگر از مقام‌های سازمان ملل متحد حوادث افغانستان را محکوم کرد و آنرا نشانه بی‌ثباتی در این کشور خواند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «استفان دوجاریک» سخنگوی سازمان ملل گفت «آنتونیو گوترش» دبیرکل این سازمان ضمن محکوم کردن دو انفجار در اطراف فرودگاه کابل در افغانستان، با زخمی‌های این حادثه و خانواده قربانیان اعلام همبستگی کرد.

وی تأکید کرد آن دسته از افرادی که در حال حاضر بر افغانستان کنترل دارند، مسئول حفاظت از غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی هستند.

دوجاریک در این خصوص گفت این حادثه تأکیدی بر بی‌ثباتی اوضاع میدانی افغانستان بود، اما در عین حال عزم ما را در تداوم ارائه خدمات فوری به مردم سراسر افغانستان تقویت کرد.

ساعاتی پس از اظهارات سخنگوی سازمان ملل، دبیرکل سازمان ملل شخصاً با محکوم کردن حملات «تروریستی» کابل از «دیبورا لیونز» نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان خواست که مستقیماً نهایت تسلیت وی را به مردم افغان منتقل کند.

«فیلیپو گرندی» کمیسیونر عالی سازمان ملل نیز روز گذشته در واکنش به تحولات کابل گفت انفجار هولناک در کابل به علاوه دیگر چیزها باید ما را مصمم‌تر کند تا مردم افغانستان را تنها نگذاریم.

«ولکان بوزکر» رئیس مجمع عمومی سازمان ملل هم تصریح کرد خشونت، تروریسم، وضعیت امنیتی ناپایدار و تلفات رو به رشد غیرنظامیان، «پتانسیل قوی» برای منحرف کردن تلاش‌ها برای آشتی و صلح بین طرف‌های افغان را که تنها مسیر به سوی صلح و ثبات پایدار است، در اختیار دارد.

وی خاطرنشان کرد محافظت از غیرنظامیان و حقوق و آزادی مردم افغانستان به ویژه زنان و کودکان باید در اولویت قرار بگیرد و این شرط لازم برای صلح پایدار و توسعه فراگیر است.

در اثر حمله تروریستی روز گذشته در نزدیکی فرودگاه کابل، دست کم 103 نفر کشته و دهها نفر نیز زخمی شدند.

داعش مسئولیت این حمله تروریستی را بر عهده گرفت. // 114

بیشتر بخوانید:

اظهارات متناقض بایدن درباره افغانستان: در زمان مناسب به داعش حمله می‌کنیم/ خروج از افغانستان به نفع طالبان است/ با طالبان تعامل دیپلماتیک داریم

افزایش تلفات انفجارهای کابل به 103 نفر/ 31 نظامی آمریکایی کشته و زخمی شدند

کلیدواژه