مهر 04, 1400 22:35 Asia/Tehran [Updated: مهر 04, 1400 22:51 Asia/Tehran]
  • آژانس بین‌المللی ‌انرژی اتمی: ایران اجازه دسترسی به سایت کرج را نداده است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد ایران اجازه سرویس تجهیزات نظارتی آژانس را داده، اما اجازه دسترسی به کارگاه ساخت قطعات سانتریفیوژ تسای کرج را نداده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد که «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه در آخرین گزارش خود درباره راستی‌آزمایی و نظارت در ایران به کشورهای عضو اعلام کرد که ایران از روزهای 20 تا 22 سپتامبر به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه سرویس تجهیزات نظارت آژانس را داده و اجازه داده شده تا کارت ذخیره دوربین‌ها در تمامی مکان‌های ضروری در ایران به جز کارگاه ساخت تجهیزات سانتریفیوژ در مجمع تسا در کرج تعویض شود.

در این بیانیه آمده است که ایران به آژانس دسترسی به سایت کرج را برای نصب دوربینهای نظارتی جدید یا اطمینان حاصل کردن از اینکه تولید قطعات سانتریفیوژ در این کارگاه از سر گرفته شده، نداده است.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعا کرده که تصمیم ایران در اجازه ندادن به آژانس برای دسترسی به کارگاه ساخت قطعات سانتریفیوژ تسای کرج برخلاف شرایط توافق شده در بیانیه مشترکی است که روز 12 سپتامبر با «محمد اسلامی» رئیس سازمان انرژی اتمی و معاون رئیس جمهور ایران حاصل شده است.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تکرار کرده که تمامی فعالیت‌های اشاره شده آژانس در بیانیه مشترک برای تمامی تجهیزات تعریف شده آژانس و تاسیسات و مکان‌های ایران برای حفظ ادامه اطلاع (از برنامه هسته‌ای ایران) ضروری است.

گروسی روز 11 سپتامبر در رأس هیأتی به منظور دیدار و گفت‌وگو با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران وارد تهران شد.

در بیانیه مشترک آژانس و ایران که بعد از این دیدار منتشر شد، ذکر شده که طرفین، روح همکاری و اعتماد متقابل و اهمیت تداوم آن و همچنین ضرورت رسیدگی به موضوعات فیمابین در فضایی سازنده و منحصرا فنی را مورد یادآوری و تاکید مجدد قرار دادند. // 114

بیشتر بخوانید:

 انتقاد ایران از آژانس در نخستین روز نشست مجمع عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین

مقتدایی: فقط در چارچوب فني با آژانس مذاكره مي كنيم نه سياسي

استقبال اتحادیه‌ اروپا از توافق ایران و آژانس اتمی

کلیدواژه