شهریور 31, 1401 19:38 Asia/Tehran [Updated: شهریور 31, 1401 19:42 Asia/Tehran]
  •  دبیرکل سازمان ملل: ایده جنگ هسته‌ای غیرقابل قبول است

آنتونیو گوترش، دبیرکل‌ سازمان ملل با اشاره ضمنی به تهدیدهای اخیر روسیه منبی بر احتمال استفاده از سلاح هسته ای، از کشورهای دارای سلاح اتمی خواست به استفاده نکردن از این تسلیحات متعهد باشند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، به نقل از الجزیره، آنتونیو گوترش روز پنجشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره اوکراین با بیان اینکه دادستان دیوان کیفری بین‌المللی در حال بررسی وضعیت در این کشور است، از وی خواست ضمن تکمیل تحقیقات، مسببان را مجبور به پاسخ‌گویی کند.

گوترش، تحولات اخیر در اوکراین را خطرناک و آزاردهنده ارزیابی و این جنگ را عامل تشدید بحران در حوزه غذایی، مالی و انرژی در جهان عنوان کرد.

دبیر کل سازمان ملل درباره برگزاری همه‌پرسی در بخش‌هایی از اوکراین برای پیوستن به روسیه نیز گفت: الحاق هر قسمتی از یک کشور به کشوری دیگر با استفاده از زور، نقض منشور ملل متحد و قوانین بین‌المللی است.

گوترش افزود: همه کشورهای دارای تسلیحات اتمی باید متعهد شوند از سلاح اتمی استفاده نخواهند کرد.

این مقام سازمان ملل همچنین از کشورهای تحریم کننده روسیه خواست تا تحریم های اعمال شده علیه صادرات کود شیمیایی روسیه را لغو کنند، زیرا در صورت ادامه این تحریم ها، بحران مواد غذایی جهان در سال آینده به مراتب شدیدتر خواهد شد.

116

کلیدواژه