بهمن 06, 1400 23:55 Asia/Tehran [Updated: بهمن 07, 1400 00:12 Asia/Tehran]
  • پس از آمریکا، ناتو هم پاسخ روسیه را داد

پس از پاسخ کتبی آمریکا به پیشنهادات امنیتی روسیه، دبیرکل ناتو نیز اعلام کرد که به تضمین‌های امنیتی روسیه پاسخ کتبی داده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، پس از بالا گرفتن تنش‌ها میان روسیه و ناتو، وزارت امور خارجه روسیه ۱۷ دسامبر ۲۰۲۱، پیش نویس توافقنامه تضمین‌های امنیتی بین روسیه و ایالات متحده و پیش نویس توافقنامه در مورد تضمین امنیت روسیه و کشورهای عضو ناتو را منتشر کرد.

اقدامات پیشنهادی شامل تضمین عدم پیشروی ناتو به سمت شرق، از جمله الحاق اوکراین و سایر کشورها به این ائتلاف است. روسیه همچنین محدودیت‌هایی را برای استقرار سلاح‌های تهاجمی جدی از جمله سلاح‌های هسته‌ای اعمال می‌کند.

رایزنی‌ها درباره این موضوع در ۱۰ ژانویه در ژنو انجام شد و پس از آن نشست شورای روسیه-ناتو ۱۲ ژانویه در بروکسل و نشست شورای دائمی سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) ۱۳ ژانویه در وین برگزار شد.

پس از حدود 45 روز، وزارت خارجه روسیه روز گذشته (چهارشنبه) اعلام کرد، مسکو پاسخ واشنگتن به پیشنهادات امنیتی‌اش را دریافت کرد.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: جان سالیوان، سفیر آمریکا در مسکو پاسخ مکتوب این کشور را به الکساندر گروشکو، معاون وزیر خارجه روسیه تقدیم کرده است. 

مسؤولان آمریکایی گفته‌اند: آمریکا قصد ندارد پاسخ مکتوب خود را علنی کند، اما مقرر شده روسیه بتواند پس از دریافت پاسخ‌ها آنها را به طور کامل منتشر کند.

پس از آمریکا، «ینس استولنبرگ» دبیرکل ناتو نیز چهارشنبه شب اعلام کرد که ناتو به موازات آمریکا پیشنهادات خود را به صورت کتبی به روسیه منتقل کرده است. 

روابط روسیه و آمریکا و ناتو در هفته های اخیر پرتنش شده و مسکو هشدار داده است که در صورت استقرار تسلیحات ناتو در نزدیکی مرزهای خود و عضویت اوکراین و گرجستان در این پیمان به این اقدامات پاسخ نظامی خواهد داد.

آمریکا در کنار متحدان خود در ناتو و هم نوا با دولت غربگرای اوکراین، روسیه را به آمادگی برای حمله به اوکراین متهم کرده اند. 

روسیه اتهامات غرب درباره قصد مسکو برای حمله به اوکراین را رد کرده و آمریکا و متحدان اروپایی‌اش را به تشدید عامدانه تنش‌ها متهم کرده است. // 114 

بیشتر بخوانید:

حمایت ناتو از اوکراین و درخواست از روسیه برای کاهش تنش

هشدار پوتین به ناتو: عقب نشینی نمی کنیم

نشست بی نتیجه شورای روسیه و ناتو و تشدید اختلافات دو جانبه

کرملین: ناتو ابزاری برای تنش آفرینی است

هدایت نیروی واکنش سریع ناتو از سوی فرانسه در بحبوبحه تنش‌‌ با روسیه

کلیدواژه