وزیر امور خارجه در گفت‌ وگوی تلفنی با نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی، گفت، تداوم سیاست ناکارآمد تحریم ایران به نفع اروپا نیست.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و جوزب بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی در گفت وگوی تلفنی درخصوص برخی موضوعات مورد علاقه از جمله بحران نیجر، جنگ اوکراین، روابط ایران و اتحادیه اروپا و نیز رفع تحریم ها به بحث و تبادل نظر پرداختند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور با انتقاد از رویکرد غیرسازنده اتحادیه اروپا در تداوم سیاست ناکارآمد تحریم خاطرنشان ساخت: تحریم اقدامی غیردوستانه در روابط جمهوری اسلامی ایران و اروپاست و بدانید تداوم این وضعیت به نفع اروپا نیست.

وزیر امور خارجه در این تماس ضمن اشاره به آخرین وضعیت مناسبات منطقه ای جمهوری اسلامی ایران، تحولات حاکم بر مناسبات منطقه ای را مثبت و رو به جلو ارزیابی کرد.

امیرعبداللهیان در ادامه با اشاره به تعامل کشورمان و آژانس بین المللی انرژی، تصریح کرد: اکنون دو طرف در مسیر درست همکاری قرار دارند.

وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز نگرانی از بحران جاری در نیجر گفت: به دقت تحولات این کشور را دنبال کرده و بر اهمیت حاکمیت قانون در نیجر و طبعا پرهیز از هرگونه مداخله نظامی تاکید داریم.

اتهام بکارگیری پهپاد ایرانی علیه اوکراین کاملا بی اساس است 

امیرعبداللهیان در مورد تحولات اوکراین اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در مواضع سیاست خارجی خود با هیچ طرفی تعارف ندارد و همچنانکه با صراحت اعلام کرده، از فلسطین حمایت می کند، به همان صراحت نیز اعلام می کند که راه کار در اوکراین سیاسی است و اتهام بکارگیری پهپاد ایرانی علیه اوکراین کاملا بی اساس است.

وی افزود: اوکراین هم تاکنون هیچ سند موثقی برای این ادعا به ما ارائه نکرده است.

نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست های امنیتی نیز در این گفت وگو ضمن ابراز خرسندی از پیشرفتهای حاصله در روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای منطقه استقبال کرد.

برخی سوءتفاهمات موجود بین ایران و اروپا از مسیر گفتگو قابل حل است

جوزب بورل با اشاره به نتایج حاصله در این مرحله از توافق غیر مستقیم با آمریکا اظهار داشت: برخی سوءتفاهمات موجود بین ایران و اروپا از مسیر گفتگو قابل حل است.

وی با تاکید بر اهمیت همکاری جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، افزود: تمام تلاش خود را برای تداوم گفتگوها و در نهایت، بازگشت همه طرفها به برجام به کار خواهم گرفت و ‌به نتیجه کار خوشبین هستم.

بورل ضمن اشاره به تحولات نیجر افزود: ما هم همواره از حقوق فلسطین دفاع می کنیم.125