رئیس جمهوری محترم ایران در ادامه دیدارها با برخی از سران کشورهای عضو بریکس (بلوک قدرت های اقتصادی نوظهور) در شهر ژوهانسبورگ پایتخت اقتصادی آفریقای جنوبی، با نخست وزیر هند دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، آقای سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری محترم ایران دیشب چهارشنبه در صدر هیأتی سیاسی در نخستین سفر رسمی و به‌ منظور حضور در نشست سران کشورهای عضو «بریکس» به دعوت «سیریل رامافوزا» رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی به این کشور سفر کرد.

رئیس‌ جمهوری ایران در این سفر علاوه بر مشارکت و سخنرانی در پانزدهمین نشست «بریکس‌ پلاس» که سران ۷۰ کشور جهان به آن دعوت شده‌اند، با شماری از سران کشورهای حاضر در این اجلاس نیز دیدار و گفت‌وگو می کند.

همچنین سید ابراهیم رئیسی امروز پنجشنبه با «ناریندرا مودی» نخست وزیر هند دیدار و در خصوص موضوعات مورد علاقه گفت و گو و رایزنی کرد.

پیش از این رئیس جمهوری اسلامی ایران در حاشیه نشست سران کشورهای عضو بریکس در جمهوری آفریقای جنوبی با «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین و «فیصل‌ بن‌ فرحان» وزیر خارجه عربستان دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

شی جین پینگ رئیس جمهور چین عضویت ایران در بریکس را به رئیس جمهوری اسلامی ایران تبریک گفت.

در سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به آفریقای جنوبی، ایران به‌طور رسمی عضو گروه بریکس شد.

سیریل رامافوزا رئیس جمهور آفریقای جنوبی امروز پنجشنبه با قرائت بیانیۀ مشترک کشورهای عضو بریکس اعلام کرد که از کشورهای جمهوری اسلامی ایران، آرژانتین، مصر، عربستان سعودی، امارات و اتیوپی برای عضویت در این گروه دعوت شده است.

طبق گفتۀ رئیس جمهور آفریقای جنوبی، عضویت این کشورها از ژانویه 2024 آغاز خواهد شد.

22