در مقابل مزایده که مزایده گران برای به دست آوردن کالای مورد نظر، باید قیمت بالاتر از قیمت پایه را ارائه دهند، در مناقصه کشور، مناقصه گران برای به دست آوردن پروژه یا تامین کالا و ارائه خدمات، باید قیمت بسیار پایین‌تری را ارائه دهند.

در مقابل مزایده که مزایده گران برای به دست آوردن کالای مورد نظر، باید قیمت بالاتر از قیمت پایه را ارائه دهند، در مناقصه کشور، مناقصه گران برای به دست آوردن پروژه یا تامین کالا و ارائه خدمات، باید قیمت بسیار پایین‌تری را ارائه دهند. بسیاری از سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و خصوصی، به بسیاری از کالاها و خدمات نیاز دارند که برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها به دنبال تامین کنندگانی هستند که نیاز آن‌ها را با قیمت بسیار پایین‌تر برطرف کنند. همچنین بسیاری از سازمان‌ها برای انجام پروژه‌های عمرانی خود به دنبال پیمانکارانی هستند که پروژه‌های آن‌ها را با قیمت‌های بسیار پایین‌تر اما با کیفیت بالا انجام دهند. بهترین راهکار برای پیدا کردن تامین کنندگان معتبر این است که سازمان‌ها و ارگان‌ها نیاز خود را به صورت آگهی منتشر کرده و منتظر پیشنهاد تامین کنندگان باشند.

نحوه شرکت در مناقصه

مناقصه‌ گران که می‌توانند شرکت‌های خصوصی یا دولتی باشند، نیاز خود را به صورت کامل و شفاف همراه با جزئیات، در یک آگهی منتشر می‌کنند. در بخش مناقصه ارتباط گستران هزاره ، انواع آگهی‌ها را می‌توانید مشاهده کنید. تامین کنندگان یا مناقصه ‌گران متناسب با کسب و کار و مهارتی که دارند، آگهی‌های مناقصه مرتبط را شناسایی و با مطالعه شرایط و ضوابطی که مناقصه گزار در نظر گرفته است، تصمیم به شرکت در مناقصه می‌گیرند. تامین کننده کالا یا پیمانکار که قصد انجام پروژه عمرانی را دارد، باید متعهد شود که در بازه زمانی که مناقصه گزار در نظر گرفته است، تامین کالا یا خدمات را با کیفیت بالا انجام دهد.

مناقصه‌گر قیمت پیشنهادی خود را برای تامین کالا و یا انجام پروژه و خدمات با در نظر گرفتن زمان و کیفیت، ارائه می‌دهد. قطعاً تامین کنندگان دیگری نیز در این مناقصه شرکت خواهند کرد و یک فضای رقابتی ایجاد می‌شود. بنابراین اگر قصد دارید در یک مناقصه برنده میدان شوید، تمام جوانب را بررسی و آگاهانه قیمت پیشنهادی را اعلام کنید. مناقصه گزار با دریافت پیشنهادها و بررسی آن‌ها، بهترین پیشنهاد قیمت را متناسب با شرایط، انتخاب و با تامین کننده وارد مذاکره می‌شود. برای ثبت نام مناقصات سایت ارتباط گستران هزاره، یک مرجع مهم به شمار می‌آید.

مناقصات تک مرحله‌ای

مناقصه‌ها می‌توانند به دو صورت تک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای برگزار شوند. در مناقصات تک مرحله‌ای پس از اینکه مناقصه گران قیمت پیشنهادی خود را اعلام کردند، مناقصه گزار پاکت‌های پیشنهادی را دریافت و بدون ارزیابی کمیته فنی بازرگانی، پاکت‌ها را باز و بدون هیچگونه بررسی، با سایر پاکت‌ها مقایسه می‌کند و کسی که کمترین قیمت را اعلام کرده است، برنده شده و در طی همان جلسه معرفی می‌شود.

مناقصات دو مرحله‌ای

در این مناقصات، مناقصه گزار تشخیص می‌دهد که کمیته فنی بازرگانی پیشنهادها وارد عمل شود و پاکت‌های پیشنهادی مناقصه‌ گران را مورد ارزیابی قرار دهد. کمیته فنی بازرگانی سه عضو دارد که توسط مناقصه گزار صلاحیت آن‌ها تایید شده است. اعضای کمیته فنی بازرگانی افراد حقیقی هستند که می‌توانند جزو افراد سازمان و یا خارج از سازمان مربوطه باشند. پس از ارزیابی پاکت‌های پیشنهادی، اعضای کمیته فنی امتیازاتی را برای هر پاکت در نظر می‌گیرند و هر پاکتی که از امتیاز بیشتری برخوردار باشد، قطعاً برنده مناقصه خواهد بود.

مناقصات عمومی

در مناقصه عمومی، آگهی مناقصه در دسترس همه قرار می‌گیرد. در واقع بستری فراهم می‌شود تا به همه افراد فرصت برابر برای ارائه کالا و خدمات داده شود. به این معنا که در روزنامه‌های کثیرالانتشار و سایت‌های معتبر، آگهی منتشر می‌شود و هیچ محدودیتی برای شرکت در این مناقصه‌ها وجود ندارد. هر فردی که دارای مهارت و کسب و کار مرتبط با آگهی مناقصه است، می‌تواند در مناقصه شرکت کند.

مناقصات محدود

مناقصه محدود همانطور که از نام آن پیداست، همه افراد امکان شرکت در آن را ندارند. آگهی مناقصه به صورت عموم منتشر نمی‌شود، بلکه تامین کنندگان و یا پیمانکاران معتبر توسط مناقصه گزار شناسایی می‌شوند و برای همکاری با آن‌ها به صورت خصوصی دعوتنامه شرکت در مناقصه ارسال می‌شود. کسانی که دعوتنامه مناقصه را دریافت می‌کنند، جزو کسانی هستند که صلاحیت آن‌ها توسط مناقصه گزار تایید شده است. حال این مناقصه‌گر است که به دعوت‌نامه پاسخ دهد که آیا تمایل دارد در مناقصه شرکت کند یا خیر. در صورت تمایل، با توجه به مندرجاتی که در دعوتنامه ذکر شده است، پیشنهادات خود را برای مناقصه گزار ارسال می‌کند. در این نوع از مناقصه‌ها، پاکت‌های دریافتی محدودتر هستند، در نتیجه مناقصه گزار می‌تواند با آرامش و زمان کافی پیشنهادات را مورد بررسی قرار دهد.

سخن پایانی

اگر می‌خواهید دامنه فعالیت خود را گسترش دهید و با افراد بیشتری در تعامل باشید، شانس خود را در مناقصه محک بزنید. با جستجوی آگهی مناقصه مرتبط، ارائه قیمت پیشنهادی عالی، تکمیل مدارک و رعایت ضوابط برنده مناقصه شوید و با سازمان‌ها و ارگان‌های بزرگ همکاری داشته باشید. علاوه بر اینکه می‌توانید کالاهای خود را در حجم بالا به فروش برسانید، می‌توانید در مدت زمان کوتاهی به سود خوبی دست پیدا کنید.