وزارت امور خارجه روسیه پنجشنبه شب در اقدامی تلافی‌جویانه پنج دیپلمات سوئدی را اخراج کرد.

۲۵ آوریل ۲۰۲۳ (۵ اردیبهشت)، وزارت خارجه سوئد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که سفیر مسکو در این کشور را فراخوانده و به او اطلاع داده که از پنج تن از کارکنان سفارت روسیه در استکهلم خواسته شده است تا سوئد را ترک کنند.

در آن بیانیه تصریح شده بود که این افراد اقدام به فعالیت‌هایی کرده‌اند که ناقض کنوانسیون وین در رابطه با روابط دیپلماتیک میان کشورها است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس به نقل از ایرنا؛ در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است: مالنا مارد سفیر سوئد در مسکو مطلع شد که طرف روسی تصمیم گرفته است پنج دیپلمات سوئدی از جمله سه نفر از اعضای دفتر وابسته نظامی سفارت سوئد در مسکو را به عنوان اقدام تلافی‌جویانه از این کشور اخراج کند.

بنا به اعلام وزارت امور خارجه روسیه، به دیپلمات‌های سوئدی دستور داده شده است تا در همان چارچوب زمانی که مقامات سوئدی برای خروج دیپلمات‌های روسی تعیین کرده‌اند، روسیه را ترک کنند.

جنگ دیپلماتیک ادامه دار میان غرب و مسکو در پی حمله نظامی روسیه به اوکراین، سبب شده است که شماری از کشورهای اروپایی، فرستادگان روسیه را اخراج کنند؛ اقدامی که البته از سوی مسکو بی‌ پاسخ نمانده است.125