ایران پرس: فشار بر مسلمانان نیجریه و طرفداران شیخ ابراهیم زکزاکی همچنان ادامه دارد.

در این راستا، نیروهای امنیتی فرمانداری ایالت کادونا در حمله به طرفداران شیخ «ابراهیم زکزاکی» رهبر جنبش اسلامی نیجریه حداقل 6 نفر را کشتند.

این کشتار پس از آن صورت گرفت که اعضای جنبش اسلامی نیجریه با برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز از دولت نیجریه خواستند گذرنامه بین المللی شیخ «ابراهیم زکزاکی» و همسرش را آزاد کند تا آنها بتوانند برای دریافت دارو به خارج از کشور بروند.

شیخ ابراهیم زکزاکی و همسرش  که 13 دسامبر 2015 در حمله نظامیان نیجریه به حسینیه ای در شهر «زاریا» بازداشت شده بودند پس از تحمل سال ها زندان آزاد شدند اما به دلیل فشارهای زندان و عدم رسیدگی به بیماری جسمی آنها، در وضعیت جسمی مناسبی به سر نمی برند به طوری که حال عمومی وی رو به وخامت گذاشته است و نیاز است که برای درمان به خارج از نیجریه منتقل و داروهای مورد نیازش تامین شود.

در این راستا، تظاهر کنندگان نیجریه ای از دولت فدرال این کشور خواستند گذرنامه بین‌المللی شیخ ابراهیم زکزاکی را صادر کند تا وی بتواند برای درمان و تامین دارو به خارج از کشور سفر کند.

کارشناسان پزشکی تاکید کرده اند درمان تخصصی مورد نیاز شیخ زکزاکی فقط در خارج از نیجریه قابل دسترسی است.

تشدید فشارها به مسلمانان نیجریه طی سالهای اخیر

دولت نیجریه طی سال های اخیر فشارها را بر مسلمانان این کشور افزایش داده است به طوری که فعالیت های مذهبی مسلمانان و برگزاری مراسم هایی دینی چون تاسوعا و عاشورا و حتی برگزاری جشن های مذهبی با حضورجمعیت زیاد را ممنوع اعلام شده است.

در واقع دولت نیجریه طی این سال ها تلاش کرده است حضور مسلمانان را از عرصه های مختلف اجتماعی و سیاسی نیجریه کاهش دهد و یا آنها را حذف کند، اما تاکنون دراین زمینه موفقیتی به دست نیاورده است.

ریشه تشدید سیاست های دولت نیجریه علیه مسلمانان این کشور را می توان در تغیییرات سیاسی داخلی، عرصه بین الملل، مداخلات خارجی و ثروت های طبیعی و موقعیت این کشور دانست.

در واقع دولت نیجریه طی سال های اخیر با رویکردی امنیتی به مقابله با مسلمانان این کشور پرداخته است. نفوذ اسرائیل و متحدانش دراین کشور مهم و بزرگ غرب آفریقا و فشار آنها بر دولت نیجریه سبب شده تا مسلمانان این کشور بیش از پیش تحت فشار قرار گیرد.

از نظر آنها، جریان قدرتمند اسلامی در نیجریه مانع بزرگی برای توسعه روابط و دستیابی به منافع شان از جمله استفاده از منابع عظیم نفتی نیجریه و ثروت طبیعی این کشور است.

شیخ زکزاکی با اشاره به اینکه کشتار زاریا با دستور خارجی از سوی واشنگتن و متحدانش اتفاق افتاده است، گفت: این جنبش از طریق شکایتی که توسط انجمن حقوق مسلمانان لندن در دیوان کیفری بین‌المللی تنظیم شده است، پرونده را پیگیری می‌کند.

به رغم همه فشارها، مسلمان نیجریه بارها با برگزاری تظاهرات در شهرهای مختلف این کشور ضمن حمایت از شیخ زکزاکی خواستار مساعد دولت در درمان وی و اجازه خروج شیخ از نیجریه برای مداوا شده اند. اکنون نیز آنها در تظاهرات اعتراضی خود مداوای شیخ زکزاکی و آزاد شدن پاسپورت وی راخواستار شدند.

«التسافی» عضو تیم پزشکی شیخ زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه در این زمینه گفت: "دولت نیجریه از ترس اینکه شیخ در خارج از نیجریه درمان شود و بعد از بازگشتش به نیجریه زمینه تحقق یک انقلاب اسلامی دیگر را فراهم کند، به او اجازه درمان  و خروج از کشور را نمی‌دهند."

به رغم تغییرات سیاسی در نیجریه مقامات این کشور همچنان  نسبت به مسلمانان روی خوش نشان نمی دهند به ویژه برخی مقامات ایالتی که خود تصمیم گیرنده هستند به طوری که چندی پیش «ناسیرو الروفای»، فرماندار ایالت کادونا وعده داد که در صورت موفقیت نامزد وی در انتخابات فرمانداران، به ماموریت ناتمام حذف کردن اعضای شیعه جنبش اسلامی در ایالت کادونا پایان خواهد داد. به نظر می رسد اکنون نیز آنها در این راستا گام بر می دارند.

نویسنده: آتوسا دینیاریان

117