تهران-ایران پرس: آئین رونمایی از دستگاه صنعتی آفت زدایی مایکروویو و ساماندهی پرتودهی اشعه ایکس، عصر روز چهارشنبه در سازمان انرژی اتمی ایران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی در این مراسم گفت: آنچه را که گفتیم در حال وقوع است و مردم آثار فناوری هسته ای را در زندگی خود مشاهده می کنند.

ريیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: سلامت جامعه و امنیت غذایی دو موضوعی است که برای تحقق آنها فعالیت های خود را گسترش داده ایم.

اسلامی با اشاره به این امر که فرآیند تبدیل ایده به محصول در سازمان انرژی اتمی بین سه تا چهار ماه است، گفت: زیرساخت های لازم ایجاد شده که نتایج آنها را مشاهده می کنیم.

محمد اسلامی با اشاره به اینکه امروز بخش کشاورزی می تواند از دستاوردهای هسته ای در فرآیندهای جاری خود بهره مند شود، افرود: توان دستگاه آفت زدایی مایکروویو بین ۶۰۰ کیلو تا یک تن در ساعت است. برای حرکت های گسترده تر منتظر وزارت جهاد کشاورزی هستیم.

در ادامه این مراسم، محمد آقامیری، سرپرست وزارت جهاد و کشاورزی با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان «مهار تورم و رشد تولید» گفت: این افزایش تولید است که به کاهش تورم کمک می کند.

آقامیری افزود: افزایش تولید در گرو شرکت های دانش بنیان و تکنولوژی هسته ای است.

وی افزود: دانش هسته ای در راستای تولید سلامت محور غذا و امنیت غذایی با افزایش بهره وری و حفظ تولید به ما کمک می کند.

آقامیری به اشاره به اینکه موضوع «آفت ها» همواره یکی از مشکلات اصلی ما در کشاورزی بوده است گفت: امروز با تولید این دستگاه ها کمک شایانی به بخش کشاورزی می شود و از آن استقبال می کنیم چراکه ۳۰ درصد از هدر رفت محصولات کشاورزی جلوگیری می شود.

116