وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد: آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا از ۵ تا ۷ آوریل ۲۰۲۲ (۱۶ تا ۱۸ فروردین ) برای شرکت در نشست وزیران خارجه ناتو به بروکسل در بلژیک سفر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است، بلینکن در اجلاس وزیران خارجه ناتو این فرصت را خواهد داشت تا بر نقش اساسی ناتو در حفظ امنیت فرا آتلانتیک از جمله تلاش‌ها برای پایان سریع جنگ در اوکراین، تاکید کند.

بر اساس این بیانیه، وزیر امور خارجه آمریکا درباره ادامه تلاش‌های متحدان واشنگتن جهت حمایت از اوکراین گفتگو خواهد کرد.

بلینکن همچنین در نشست وزیرای خارجه گروه 7 شرکت خواهد کرد و با سایر متحدان و شرکای آمریکا گفتگوهای بیشتری خواهد داشت.

سفر بلینکن به بلژیک در حالی است که ران کلین، رئیس کارکنان کاخ سفید روز یکشنبه به وقت محلی در گفتگو با شبکه ای‌بی‌سی نیوز آمریکا ادعا کرد که هنوز زمان زیادی تا پایان جنگ در اوکراین باقی مانده است.

وی افزود: شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه درحال خارج کردن نیروهای خود از بخش های شمالی اوکراین و استقرار آنها در مناطق شرقی است تا نبرد را در آنجا از سر بگیرد.

به گفته چندین مقام آمریکایی آگاه، روسیه راهبرد جنگ در اوکراین را تغییر داده و بر کنترل  منطقه دونباس و سایر مناطق در شرق اوکراین تا اوایل ماه مه متمرکز شده است.

جنگ در اوکراین اکنون وارد دومین ماه شده و در حالی که رئیس‌جمهوری اوکراین از کشته شدن 16 هزار نیروی روسیه خبر می‌دهد، وزارت دفاع روسیه تنها کشته شدن 1351 نفر را تاکنون تایید کرده است.

همچنین بر اساس آمار سازمان ملل متحد بیش از سه میلیون و 700 هزار نفر از مردم اوکراین آواره شده و بیش از یکهزار و 80 نفر از غیرنظامیان در این جنگ جان باخته‌اند.

همزمان با درخواست‌های مکرر اوکراین برای پیوستن به ناتو و دریافت کمک‌های چندین میلیون دلاری این کشور از غربی‌ها، حمله نظامی روسیه به اوکراین از 24 فوریه و با دستور «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه آغاز شد.

سیل واکنش‌های جهانی به این رویداد همچنان ادامه دارد.125