ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت: در صورتی که نگرانی‌های آنکارا در موضوع اسکان گروه‌های تروریستی در کشورهای فنلاند و سوئد برطرف نشود، روند الحاق این کشورها به ناتو پیشرفت نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه روز چهارشنبه گفت: ترکیه در جریان نشستی با کشورهای سوئد و فنلاند در آنکارا برای آنها روشن ساخته است که روند عضویت آنها در ناتو نمی‌تواند بدون رفع نگرانی‌های امنیتی آنکارا پیشرفتی داشته باشد.

ابراهیم کالین در یک کنفرانس خبری گفت: از نظر ترکیه کشورهای فنلاند و سوئد به گروه‌های تروریستی مخالف این کشور پناه داده‌اند و در صورت عدم برآورده شدن انتظارات ترکیه با عضویت آنها در ناتو مخالفت خواهد شد.

کالین افزود: در نشست با کشورهای فنلاند و سوئد به صراحت به این نکته اشاره کردیم که گروه‌های تروریستی ساکن این کشورها مرتکب جنایات جنگی شده و تا برطرف شدن نگرانی‌های آنکارا روند الحاق به ناتو انجام نخواهد شد.

وی خاطر نشان کرد که کشورش از ۱۰ سال پیش تا کنون همواره درخواست اخراج گروه‌های تروریستی را به کشورهای فنلاند و سوئد داده است.

فنلاند و سوئد ۱۵ مه رسماً‌ درخواست خود برای عضویت در ناتو را ارائه کردند. اما دو کشور برای پذیرفته شدن در این ائتلاف نظامی، به حمایت ۳۰ کشور عضو ناتو نیاز دارند. اما ترکیه و کرواسی با عضویت با این درخواست مخالفت کرده‌اند.

آنکارا قبول درخواست سوئد و فنلاند برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را به شروطی از جمله به رسمیت شناختن حزب کارگران کردستان (پ ک ک) ترکیه، منوط کرده است.125