یک بیماری مرموز در آفریقا 13 نفر را مبتلا کرده و سه نفر را در یک منطقه دورافتاده از تانزانیا به کام مرگ کشانده است.

گسترش دامنه خشکسالی، نبود دسترسی به آب سالم و امکانات اولیه بهداشتی در مناطق محروم آفریقا، بستری لازم برای رشد بیماری های ویروسی جدید را پدید آورده است.

این شرایط در حالی است که نهادها و سازمان های بین المللی تنها به گزارش شرایط و اعلام وضعیت، بسنده کرده وحتی در تامین واکسن کووید -19 نیز همکاری نکردند. 

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، به نقل از آسوشیتدپرس، آیفلو سیچالو، افسر ارشد پزشکی دولت تانزانیا روز پنجشنبه به وقت محلی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که علائم این بیماری شامل تب، سردرد، خستگی و خونریزی بینی است.

سیچالو گفت که آزمایش این بیماران از منطقه جنوب شرقی لیندی برای ویروس های خونریزی دهنده شناخته شده ابولا و خواهرخوانده آن موسوم به "ماربورگ" و همچنین کووید-۱۹ منفی بوده است.

سامیا سولوهو حسن رئیس جمهوری تانزانیا، گفت: این بیماری عجیب ممکن است ناشی از تعامل رو به رشد بین انسان و حیوانات وحشی باشد.

این خبر از تانزانیا چند روز پس از آن منتشر شد که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: غنا دو مورد احتمالی ابتلا به ماربورگ را گزارش کرده است که در صورت تأیید، نخستین مورد ابتلا به این بیماری در این کشور غرب آفریقا خواهد بود.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: این بیماری از طریق خفاش های میوه‌خوار به مردم سرایت می کند و از طریق تماس مستقیم با مایعات بدن افراد و سطوح آلوده بین مردم منتقل می شود.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که اگر بیماری جدید به عنوان ماربورگ تأیید شود، با احتساب موردی که گینه در سال گذشته آن را تأیید کرد، این دومین بار است که این بیماری در غرب آفریقا شناسایی می شود.

116