ایران پرس: سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، در سخنانی با اشاره به جنگ اخیر اسرائیل علیه باریکه غزه، محاسبات اشتباه بنیامین نتانیاهو را عامل اصلی شکل‌گیری این جنگ عنوان کرد.

ارتش رژیم صهیونیستی از سه شنبه گذشته دور جدیدی از حملات علیه باریکه غزه را آغاز کرد که این حملات تاکنون ۳۳ شهید و ۱۴۷ مجروح داشته است. رژیم صهیونیستی مدعی شد علت این حمله، ترور طراحان حمله به شهرک نشینان در ماههای گذشته بود. با این حال، سید حسن نصرالله در سخنان شب گذشته خود انگیزه نتانیاهو از تجاوز به غزه را در 4 مورد بیان کرد و گفت: «انگیزه نتانیاهو از تجاوز روشن و واضح است: ۱. احیای قدرت بازدارندگی و ترمیم آن ۲. فرار از بحران داخلی ۳. اصلاح شکاف و تجزیه ائتلاف کابینه ۴. بهبود اوضاع سیاسی و انتخاباتی.»

از دید دبیرکل حزب‌الله لبنان، این اهداف ناشی از محاسبات اشتباه بنیامین نتانیاهو بود. اما سوال مهم این است که چرا محاسبات نتانیاهو اشتباه بود؟

اولین نکته این است که ارتش اسرائیل در 4 ماه گذشته دچار نوعی شکاف شده و جمعی از نیروهای ارتش به معترضان ضد کابینه نتانیاهو پیوسته‌اند. جنگ علیه غزه نمی‌تواند سبب بازگرداندن انسجام و یکپارچگی در ارتش اسرائیل شود. 

دلیل دوم در اشتباه بودن محاسبات نتانیاهو این است که جنگ علیه باریکه غزه نمی‌تواند سبب کاهش بحران در اراضی اشغالی و توقف اعتراض‌ها علیه کابینه نتانیاهو شود. کابینه نتانیاهو از ژانویه گذشته روی کار آمد و طی این مدت به طور متوالی در 18 هفته روزهای شنبه شاهد برگزاری تظاهرات گسترده و چند صد هزار نفری بود. برداشت اشتباه نتانیاهو این بود که با جنگ علیه باریکه غزه می‌تواند به این تظاهرات خاتمه دهد و بحران داخلی را نیز پایان دهد، اما نه تنها چنین اتفاقی رخ نداد بلکه امروز در انگلیس نیز تظاهرات گسترده‌ای ضد رژیم صهیونیستی برگزار شد.

دلیل سوم در اشتباه بودن محاسبات نتانیاهو این است که وی تصور می‌کرد با این جنگ می‌تواند میان جهاد اسلامی و جنبش حماس تفرقه ایجاد کند و ضمن تضعیف قدرت بازدارندگی گرو‌ه‌های فلسطینی، قدرت بازدارندگی رژیم صهیونیستی را افزایش دهد. این برداشت نتانیاهو در عمل اشتباه بود و یکپارچگی و انسجام گروههای فلسطینی نه تنها حفظ شد بلکه حماس هم به این رژیم در خصوص تداوم حملات علیه غزه هشدار داد.

سید حسن نصرالله، در این خصوص گفت: «محاسبات نتانیاهو با شکست مواجه شد. قصد آن‌ها هدف قرار دادن جهاد اسلامی و تفرقه انداختن میان گروه‌های فلسطینی و ایجاد فتنه در میان نیروهای مقاومت بود. آن‌ها می‌‌خواستند به فرماندهان اصلی سرایا القدس ضربه بزنند و فرماندهی مستقیم یگان موشکی را حذف کنند. نتانیاهو فکر می‌کرد که با این نقشه، فرماندهی نظامی جهاد اسلامی از هم خواهد پاشید و قدرت بازدارندگی آن‌ها در برابر غزه احیا خواهد شد، اما رهبر جهاد اسلامی بعد از ترور فرماندهان شاخه نظامی این جنبش دوراندیشانه و با خونسردی عمل کرد و با فرماندهی «کتائب القسام» رایزنی کرد تا موضع‌گیری مقاومت یکسان و یکپارچه باشد. دشمن در انتظار واکنش جهاد اسلامی بود و زمانی که فرماندهی گروه‌های مقاومت با خونسردی عمل کرد، دشمن دستپاچه شد.»

دلیل چهارم نیز این است که برداشت نتانیاهو این بود که با ترور فرماندهان، مقاومت تضعیف خواهد شد، اما نادرست بودن این فرضیه از سال‌ها قبل اثبات شده بود و مقاومت با ترور فرماندهان نه تنها تضعیف نشد بلکه قوی‌تر نیز شده است.

سید حسن نصرالله در این خصوص نیز گفت: «از جمله نقاط قوت جنبش‌های مقاومت در فلسطین و منطقه این است که آن‌ها قدرت زیادی در ترمیم سریع زیرساخت خود دارند. به‌رغم ترور فرماندهان مقاومت، گروه‌های مقاومت در منطقه تضعیف نشدند. نه‌تنها آن‌ها تضعیف نشده‌اند، بلکه این خون‌های پاک ریخته‌ شده شتاب بیشتری به مقاومت داد. سرایا القدس با ترمیم سریع زیرساخت فرماندهی خود، دشمن را با شلیک موشک به جنوب تل‌آویو و قدس غافلگیر و دستپاچه کرد.»

نویسنده: سید رضی عمادی

116