ایران پرس: دبیر شورای امنیت ملی روسیه روز سه‌شنبه با هشدار درباره احتمال تولید انبوه تسلیحات زیستی و میکروبی در اوکراین، گفت این کشور از تسلیحات ناتو مملو شده است.

«نیکولای پاتروشف» اظهار داشت: اوکراین که تحت کنترل آمریکا است، از تسلیحات مملو شده است و در آستانه تبدیل شدن به بستری برای ایجاد سلاح‌های بیولوژیکی و اتمی قرار داشت.

هشدار این مقام ارشد امنیتی روسیه در باره احتمال تبدیل اوکراین به مکانی برای تولید انواع تسلیحات بیولوژیک با توجه به فعالیتهای قبلی این کشور با کمک و امکانات آمریکا صورت گرفته است.

در حمله روسیه به اوکراین با تصرف برخی مناطق که در آن آزمایشگاه های بیولوژیک مستقر بودند ابعاد ناشناخته ای از ماهیت فعالیت این مراکز به ویژه تولید انواع عوامل بیماری زا که با  بودجه و حمایت های وزارت دفاع آمریکا فعالیت داشته اند افشا شد.

وزارت دفاع روسیه در اوایل مارس 2022 اعلام کرد که اسنادی از کارکنان آزمایشگاه‌های بیولوژیکی اوکراین بدست آمده که نشان می دهد کی‌یف درصدد نابودی فوری اسناد برنامه بیولوژیکی نظامی این کشور بوده که زیر نظر وزارت دفاع آمریکا در حال اجرا بوده و پنتاگون هم نگران درز این اطلاعات بوده است.‎ 

به رغم وجود شواهد انکار ناپذیر در باره فعالیتهای مخرب بیولوژیکی در اوکراین با حمایت مستقیم پنتاگون اما واشنگتن هم چنان مدعی نادرست بودن این شواهد است.

 «ژائو لی‌جیان» سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد :۳۰ آزمایشگاه بیولوژیک آمریکا در اوکراین وجود دارد که طبق گزارش‌های روسیه تخریب شده‌اند.

افشای اقدامات آمریکا در کمک به اوکراین در زمینه توسعه تسیحات بیولوژیک نشانگر ماهیت  واهداف واقعی و غیر انسانی واشنگتن در زمینه ساخت انواع عوامل بیولوژیک در این کشور در پوشش همکاری های دفاعی بین آمریکا و اوکراین است.

وزارت خارجه آمریکا ادعا کرده که واشنگتن هیچ آزمایشگاهی در اوکراین ندارد، در حالی که شواهد نشان می‌دهد پنتاگون به صورت مستقیم این آزمایشگاه‌ها را مدیریت کرده و پیمانکاران مرتبط با آن نیز پروژه‌های مرتبط با عوامل بیولوژیک را اداره می کرده اند.

واشنگتن پس از فروپاشی شوروی توجه خاصی به ایجاد آزمایشگاه های تسلیحات بیولوژیک در کشورهایی که پس از فروپاشی شوروی ایجاد شدند داشته است. به رغم اینکه آمریکا عضو«کنوانسیون تسلیحات بیولوژیک»است که در سال 1972 تصویب شده و از سال 1975 به اجرا درآمده است ، اما عملا از پیشگامان توسعه انواع مختلف این تسلیحات غیر انسانی محسوب می شود. ضمن اینکه محل این آزمایشگاهها به ویژه آن دسته که در کشورهای مجاور روسیه قرار گرفته اند در واقع برای ایجاد تهدیدات بیولوژیکی علیه روسیه صورت گرفته است.

روسیه چندی قبل نیز اعلام کردکه مقامات سابق و کنونی حزب دموکرات که مناصب بالایی مانند ریاست جمهوری و وزارت خارجه داشته ودارند ، نقش مستقیم در فعالیت های مخرب بیولوژیک آمریکا در اوکراین آن هم در راستای منافع حزبی و انتخاباتی داشته اند. 

«لئونید اسلوتسکیLeonid Slutsky» رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی می گوید: مسکو بارها هشدار داده که آزمایشگاه‌های بیولوژیکی ایالات متحده، به دور از اهداف صلح‌آمیز، در تعدادی از کشورهای استقلال یافته پس از فروپاشی شوروی مستقر هستند. اکنون نقض آشکار تعهدات بین المللی واشنگتن و کی‌یف، و در وهله نخست در خصوص کنوانسیون منع تسلیحات بیولوژیک مشخص شده است.

نویسنده: سیدرضا میرطاهر

112

بیشتر بخوانید:

روز جهانی پناهندگان؛ جنگ اوکراین و تداوم آوارگی

لاوروف: آمریکا با ارسال سلاح به اوکراین به هدفش نمی‌رسد