سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: سویه اومیکرون کرونا که در بیش از ۶۰ کشور گزارش شده، خطر جهانی بسیار بالایی را ایجاد می کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، به نقل از رویترز، برخی شواهد از این مساله حکایت دارد که این سویه از حفاظت واکسن می گریزد اما یافته های بالینی در مورد شدت آن همچنان محدود است.

سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد: ابهامات قابل توجهی پیرامون اومیکرون که اولین بار اواخر نوامبر در آفریقای جنوبی و هنگ کنگ شناسایی شد، وجود دارد و جهش های آن ممکن است به انتقال و موارد بیشتر بیماری کووید–۱۹ منتهی شود.

این سازمان یادآور شد که خطر کلی مرتبط با سویه اومیکرون به دلایلی، بسیار بالا می ماند و شواهد اولیه حاکی از فرار بالقوه ایمنی در برابر ابتلا و میزان بالای انتقال است که می تواند به افزایش بیماری با عواقب شدید منجر شود.

سازمان جهانی بهداشت سازمان مزبور به شواهد اولیه ای استناد کرد مبنی بر اینکه شمار افرادی که مجددا به این ویروس مبتلا شده اند، در آفریقای جنوبی افزایش یافته است.

این نهاد در ادامه افزود: اگرچه یافته های اولیه از آفریقای جنوبی نشان می دهد اومیکرون ممکن است شدت کمتری نسبت به نوع دلتا که گونه غالب کروناست، داشته باشد و همچنین تمامی موارد گزارش شده آن در منطقه اروپا خفیف یا بدون علامت باشد، اما هنوز معلوم نیست که اومیکرون تا چه حد ممکن است اساسا بدخیم تر باشد.

شیب صعودی روند ابتلا به کرونا، افزایش ناگهانی مرگ و میر ناشی از این بیماری و پیش بینی تبدیل شدن اومیکرون به سویه غالب تا آخر ماه ژانویه در اروپا، برخی از کشورها را به واکسیناسیون اجباری و قرنطینه های شدید و برخی دیگر را به تسریع کارزار دُز سوم واکسن کرونا واداشته است.

116

بیشتر بخوانید:

سازمان جهانی بهداشت: واکسن‌های کنونی در برابر سویه اومیکرون مقاومند

شیوع تصاعدی اومیکرون در اروپا

۳ ایرانی به اومیکرون مبتلا شدند / اومیکرون از رگ گردن به بچه‌ها نزدیک‌تر است

«اومیکرون» در ۳۸ کشور جهان شناسایی شد/ دلتا همچنان غالب است

اتحادیه آفریقا: از اومیکرون نترسید

شناسایی اولین مورد ابتلا به سویه اومیکرون کرونا در آمریکا