تهران- ایران پرس: سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: دولت‌هایی که در صدر صادرکنندگان تسلیحات به منطقه قرار دارند، امروز از پیشرفت و اقتدار دفاعی ایران ابراز نگرانی می‌کنند.

پنجشنبه همزمان با آزاد سازی خرمشهر و ایام مبارک دهه کرامت، موشک راهبردی بردبلند و نقطه زن خیبر با حضور امیر سرتیپ « محمدرضا آشتیانی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی رونمایی شد.

در همین راستا،«متیو میلر» (Matthew Miller ) سخنگوی‌ وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری در واکنش به رونمایی از موشک خرمشهر۴ «خیبر» تلاش کرد این دستاورد دفاعی ایران را مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و محدودیت‌های فعالیت‌های موشکی گنجانده شده در آن جلوه دهد.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز مدعی شد که آزمایش موشک خرمشهر ۴ توسط ایران نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «ناصر کنعانی چافی» سخنگوی وزارت امور خارجه امروز جمعه در توییتی نوشت: همان دولت های غربی خاصه آمریکا و فرانسه که نقش مهمی در تحریک و تسلیح رژیم بعث صدام به تجاوز نظامی و موشک باران شهرها و مردم بی دفاع ایران داشتند و در صدر صادرکنندگان تسلیحات به منطقه قرار دارند، امروز از پیشرفت و اقتدار دفاعی ایران ابراز نگرانی می‌کنند. آنها با ایران قوی مخالفند.

موشک خیبر که جدیدترین نسخه از خانواده موشک‌های خرمشهر است، موشکی سوخت مایع با برد ۲۰۰۰ کیلومتر و سرجنگی ۱۵۰۰ کیلوگرمی است که علاوه بر برخورداری از ویژگی‌های راهبردی، از ویژگی‌های تاکتیکی نیز برخوردار است.

از جمله ویژگی‌های بارز موشک خیبر، برخورداری از سامانه هدایت و کنترل در مرحله میانی پرواز است که استفاده از این سامانه و موتورهای هدایتگر در سرجنگی منجر به کنترل وضعیت و اصلاح مسیر سرجنگی در خارج از جو می‌شود و عملا تمام هدایت و کنترل این موشک در خارج از جو زمین رقم می‌خورد؛ این ویژگی منجر به آن می‌شود که خرمشهر۴ یا خیبر بی‌نیاز از فعالیت سیستم هدایت و کنترل در داخل جو باشد و به این ترتیب در برابر حملات جنگ الکترونیک به طور کامل مصون باشد.

112

بیشتر بخوانید:

واکنش آمریکا به رونمایی از موشک خیبر

ادعای فرانسه درباره رونمایی موشک «خیبر»: ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ است

موشک بالستیک تاکتیکی خیبرشکن

 موشک دوربرد نقطه زن «خیبرشکن» به توان موشکی سپاه پیوست+ فیلم