نخست وزیر ارمنستان با تاکید بر اینکه نیروهای مسلح این کشور در منطقه قره باغ حضور ندارند، عنوان کرد باکو قصد دارد ارمنستان را به جنگ تمام عیار بکشاند و پاکسازی قومی انجام دهد.

جمهوری آذربایجان امروز سه‌شنبه ۱۹ پس از اعلام کشته شدن شش شهروند خود در دو حادثه مجزای انفجار مین که آن را به «گروهای مسلح ارمنی غیرقانونی» نسبت داد، حمله نظامی علیه منطقه قره‌باغ آغاز کرد. منابع خبری گزارش دادند که در نتیجه حملات نظامیان جمهوری آذربایجان، ۱۳ غیرنظامی ارمنی کشته و یا زخمی شده‌اند، یکی از جان باختگان و ۸ نفر از مجروحان کودک هستند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان پس از عملیات نظامی جمهوری آذربایجان در قره‌باغ اعلام کرد که نیروهای مسلح آذربایجان با توجه به مواضع و برخی اطلاعات خود، «قره باغ کوهستانی»، تقریباً کل قلمرو را گلوله باران کردند و پس از مدتی خط تماس «قره باغ کوهستانی» را شکستند.

پاشینیان با بیان اینکه «برخی نیروهای داخلی و خارجی تلاش دارند ارمنستان را وارد جنگ بزرگی کنند»، خاطرنشان کرد باکو قصد دارد ارمنستان را به جنگ تمام عیار بکشاند؛ آنها عملیاتی را برای تصرف برخی شهرهای قره باغ آغاز کرده اند!

وی همچنین گفت: من بار دیگر تأکید می‌کنم که نیروهای مسلح ارمنستان در منطقه قره‌باغ حضور ندارند.

پاشینیان افزود بیانیه آذربایجان در مورد ایجاد کریدورهای بشردوستانه برای خروج از قره باغ نشان می دهد که این کشور قصد پاکسازی قومی را دارد.

وزارت امور خارجه ارمنستان هم پس از اعلام «اقدامات ضد تروریسم» محلی باکو در منطقه مورد مناقشه، آذربایجان را به «تجاوز گسترده دیگری به مردم قره‌باغ کوهستانی» متهم کرد.

وزارت خارجه جمهوری ارمنستان با اشاره به وخیم شدن شرایط بشردوستانه ناشی از انسداد کریدور لاچین، خواستار تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل درباره منطقه قره‌باغ شد.

مهر مارگاریان، نماینده دائم ارمنستان در سازمان ملل متحد، در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل از کمبود مواد غذایی ضروری از جمله غذا، دارو و سوخت به دلیل مسدود بودن کریدور لاچین خبر داد. / 114