لندن – ایران پرس: اسلام شناسان، مهندسان رایانه و الکترونیک، کشیشان، متخصان الهیات و کارشناسان سیاسی، در نشستی در لندن دیدگاه های خود را درباره ابعاد استفاده از هوش مصنوعی و تاثیر ان بر زندگی اجتماعی تبیین کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، در این نشست یک روزه که در اندیشکده ابرار در لندن برگزار شد، کارشناسان موضوعاتی همچون اثر هوش مصنوعی بر بشریت، نگرانی از جایگزینی هوش مصنوعی به جای انسان، منافع، زیان ها و خطرهای هوش مصنوعی برای جامعه بشری و چگونگی تعامل دینداران با هوش مصنوعی، از جمله وضعیت اخلاق، آزادی و معنویت در دوران فناوری های نوین را بررسی کردند.

در این نشست دکتر ایو پول ( Eve Poole)، مدیرعامل بنیاد کارنگی ( Carnegie) برای دانشگاه های اسکاتلند، کشیش دکتر ندیم نثار ( Nadim Nassar) ( Awareness Foundation) و دکتر علی پویا، درباره هوش مصنوعی، آینده این فناوری و تعامل دینداران با فناوری های نوین سخن گفتند.

دکتر تیم بول ( Tim Bull )، کشیش انگلیسی و مدیر اسقف نشین شهر سنت البانز ( Diocese of St Albans) گفت: فناوری نوین سه تحول عمده را پشت سر گذاشته است: ابتدا با استفاده از الگوی رقم های دو دویی، دستورالعمل‌های پردازندهٔ کامپیوتر، به راه افتاد که از نظام دو نماده استفاده می‌کنند اما غالباً سیستم باینری از اعداد صفر و یک استفاده می‌کند.

این سازوکار دو دویی، یک الگوی رقم‌های دودویی (بیت) را به هر حرف، دستورالعمل و غیره اختصاص می‌دهد و رایانه، به وظایف مورد می پردازد.

در مرحله بعدی، متن (تکست) به رایانه داده شد و رایانه توانست متون را مطابق نیازهای انسان، نگهداری، جستجو و دسته بندی کند و آن گاه در مرحله سوم، مالتی مدیا به بازار آمد.

به گفته این کشیش متخصص رایانه، در مرحله دوم تحول فناوری نوین، انسان از رایانه ها بسیار آموخت و اکنون در مرحله سوم، به مدد هوش مصنوعی، رایانه از خودش می آموزد.

دکتر تیم بول در ادامه سخنانش افزود هوش مصنوعی پرسش های فراوانی به همره دارد مثلا سازمانی موسوم به "خیزش عمومی" ( Common Crawl) با هوش مصنوعی می تواند همه متون یک دین را گرد آورد و در اختیار پیروان آن دین قرار دهد اما آیا این کار، با توجه به تنوع برداشت ها از متون دینی، درست است؟

وی در پایان نتیجه گرفت هوش مصنوعی هیچ گاه نمی تواند به ویژگی های خدادادی انسان، همچون خلاقیت، توانایی عبادت، همدردی و فراگیری، دست یابد زیرا هوش مصنوعی، فقط به حقایقی که بتوان آن را اندازه گرفت متکی است بنابراین همه دانش را در بر نمی گیرد.

به عبارتی رویکرد هوش مصنوعی، ساینتیستیک ( scientistic) است و نه ساینتیفیک ( scientific) و مقایسه آن با هوش انسانی، مقایسه گل مصنوعی با گل واقعی است.

در ادامه نشست در اندیشکده ابرار در لندن، دکتر فرانتیسک استک ( Frantisek Stech)، استاد دانشکده الهیات پروتستان در دانشگاه چارلز در شهر پراگ کشور جمهوری چک ( Charles University) به صورت کنفرانس ویدئویی، درباره اهمیت هوش مصنوعی سخن گفت و تاکید کرد هوش مصنوعی، تاکنون فقط از انسان تقلید می کرد اما اکنون انسان شروع به تقلید از هوش مصنوعی و رایانه کرده است و این موضوع، برای دینداران از جمله مسیحیان چالش برانگیز شده است زیرا براساس قواعد مسیحیت، مسیحیان باید از حضرت عیسی (ع) تقلید کنند.

وی افزود: هوش مصنوعی، برای مسیحیان، یک تهدید نیست بلکه فرصتی است که باید از آن با دقت استفاده کرد. دکتر استک افزود چون هوش مصنوعی آینده بشر را مبهم کرده است، موجب ترس و نگرانی ما می شود.

به گفته این استاد دانشگاه چارلز در شهر پراگ، اگرچه هوش مصنوعی می تواند برای انتخابات دموکراتیک، خطر ایجاد کند، چون بر آگاهی و بصیرت انسان می افزاید، امید آفرین نیز است اما آینده این فناوری، در دستان مهندسانی است که به آن برنامه می دهند.

آن گاه دکتر آمینه اینلوز ( amina inloes)، استاد آمریکایی کالج اسلامی لندن و شیعه شناس درباره ضرورت استقبال پیروان ادیان الهی از هوش مصنوعی و موارد احتیاطی در کاربرد هوش مصنوعی سخن گفت.

وی افزود: مطابق آموزه قران، همه چیز در جهان، در تسبیح خداوند است و هوش مصنوعی نیز نمی تواند خارج از اراده خداوند، اقدام کند. وی افزود نگرانی های جاری درباره هوش مصنوعی، به علت ناآشنایی با ابعاد این پدیده است و این فناوری، سدی بر سر راه تعالی و معنویت انسان ها نخواهد بود.

سپس دکتر ماریوس دوروبانتو ( Marius Dorobantu)، پژوهشگر دانشکده دین و الهیات دانشگاه ورایه ( Vrije) در شهر آمستردام هلند، درباره تعریف هوش مصنوعی، محسنات و مضرات آن، اهمیت دین در هوش مصنوعی، تفاوت های انسان و هوش مصنوعی سخن گفت.

وی افزود: هوش مصنوعی چه بتواند رایانه ها را کاملا هوشمند سازد و چه در این راه ناکام بماند، هیچ خطری برای انسان دیندار نخواهد داشت.

دکتر لیث کوبه ( Laith Kubba) مدیر بنیاد آموزش قران ( Quran Education Foundation) نیز گفت: انسان به عنوان خلیفه خداوند خالق بر زمین، قدرت سازندگی دارد و چت جی پی تی ( ChatGPT) هم کارافزار ساخته انسان است وجای نگرانی ندارد. وی افزود: اگرچه هوش مصنوعی نیز همچون انرژی هسته ای و رخنه بیولوژیک ممکن است تهدیدهایی پدید آورد، بر آن هم باید مقرراتی وضع کرد. این اسلام شناس افزود از آنجایی که از منظر اسلامی، در هر خلقتی، هدفی موجود است، هوش مصنوعی نیز می تواند برای اهدافی همچون درک قران و شناسایی بهتر دین، مفید باشد و در مسیر نیایش انسان و دستیابی به تعالی، اثر مثبت داشته باشد.

112