رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت: 5 میلیارد و 576 میلیون و 492 هزار یورو به حساب 6 بانک ایرانی نزد دو بانک الاهلی و الدخان واریز شده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «محمدرضا فرزین» رئیس کل بانک مرکزی ایران در گفت وگویی تلویزیونی درباره آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی افزود: دهم اوت کلیه منابع غیرقابل دسترس ایران در کره جنوبی که در حساب های دو بانک Woori و IBK و شعبه سئول بانک ملت نگه داری می شد، به حساب بانک مرکزی سوئیس برای تبدیل به یورو منتقل شد.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه انجام تمام پرداخت ها توسط کارگزاران بین المللی بانک های قطری و همچنین سوئیفت صورت خواهد گرفت، گفت: روز گذشته نامه رسمی از مقامات قطری دریافت شد که براساس آن حساب بانک ها ایرانی در قطر فعال شده و امروز(دوشنبه)  5 میلیارد و 576 میلیون و 492 هزار یورو به حساب 6 بانک ایرانی نزد دو بانک الاهلی و الدخان واریز شده است.

رئیس کل بانک مرکزی ایران همچنین با یادآوری اینکه شکایت ایران از کره جنوبی به دلیل دسترسی نداشتن ایران به وجوه مزبور و کاهش ارزش آن به منظور دریافت خسارت در حال پیگیری است، افزود: دسترسی به منابع ارزی کشور در چند کشور دیگر نیز در حال انجام است که با تحقق قطعی، نتایج آن اعلام خواهد شد.آمریکا در چارچوب رویکرد تحریمی خود و سیاست فشار حداکثری ضد ایران، به طورغیرقانونی برخی منابع مالی و اموال جمهوری اسلامی را در خارج از کشور مسدود کرده بود.

در همین حال، «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا موافقت کرده تا به ازای آزادی پنج زندانی آمریکایی در ایران، دارایی‌های ایران در کره جنوبی را آزاد و همچنین آزادی پنج شهروند ایرانی را که در آمریکا زندانی بودند، تضمین کند.

116