دی 27, 1398 00:59 Asia/Tehran [Updated: دی 27, 1398 05:55 Asia/Tehran]
  • احضار کاردار ترکیه به وزارت امور خارجه مصر در قاهره

وزارت امور خارجه مصر اعلام کرد در اعتراض به بیانیه وزارت امور خارجه ترکیه درخصوص هجوم نیروهای امنیتی مصر به کمیته رسانه ای ترکیه در قاهره و بازداشت کارمندان آن، سفیر آنکارا در قاهره را احضار کرده است.

به گزارش پارس تودی؛ در همین حال احمد حافظ سخنگوی وزارت خارجه مصر گفت: کشورش بیانیه وزارت خارجه ترکیه درباره برخورد خشن مقامات مصری با یکی از کمیته های رسانه ای ترکیه در قاره را بطور کامل رد می کند.

حافظ گفت ، نیروهای امنیتی مصر یکی از باندهای سایبری رسانه‌ای و غیر قانونی ترکیه در مصر را شناسایی و اعضای آن را دستگیر کرده اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه مصر افزود: این هسته متعلق به ترکیه، تحت پوشش شرکتی فعالیت داشته‌ که نیروهای گروه اخوان المسلمین با همکاری ترکیه آن را در مصر تأسیس کردند تا اطلاعات نادرست و جعلی درباره وضعیت سیاسی، اقتصادی، امنیتی و حقوقی مصر منتشر و آن را به ترکیه ارسال کنند تا از این طریق، تصویر مصر را در سطح داخلی و بین‌المللی مخدوش کنند.

پلیس مصر بامداد پنجشنبه با یورش به دفتر خبرگزاری آناتولی در قاهره پایتخت مصر چهارتن از کارکنان آن از جمله یک شهروند ترکیه را بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل کرد.

پس از این اقدام ، شنول کازانجی،Şenol Kazancı مدیرعامل خبرگزاری آناتولی طی بیانیه‌ای با محکوم کردن یورش نیروهای مصری به دفتر این خبرگزاری در قاره گفت: مقامات مصر باید فوراً کارمندان خبرگزاری آناتولی را آزاد کنند.وی افزود: رفتار نیروهای امنیتی مصر با اصحاب رسانه قابل قبول نیست.

در روزهای اخیر، حضور نظامیان ترکیه در لیبی و قرار گرفتن آنها مقابل نیروهای "خلیفه حفتر" فرمانده نیروهای موسوم به "ارتش ملی لیبی"، موجب اختلاف و ناخرسندی مصر، امارات و عربستان به عنوان همپیمان اصلی قاهره شده است.

به همین دلیل برخی از کارشناسان، بازداشت خبرنگاران خبرگزاری آناتولی ترکیه در قاهره را با اخبار آنها درباره لیبی مرتبط می دانند.118

کلیدواژه

کامنت