اردیبهشت 04, 1398 16:59 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 07, 1399 10:35 Asia/Tehran]
  • انتقاد پوتین از رفتار بین المللی آمریکا/ تحلیل 

پارس تودی- سیاست های یکجانبه گرایانه "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا باعث بروز تنش های زیادی در سطح جهان شده است.

ترامپ در راستای شعار "نخست آمریکا" مدعی است که سیاست‌های یکجانبه گرایانه و خود محورانه واشنگتن به افزایش قدرت و غلبه این کشور بر رقبایش منجر خواهد شد.

قدرت های بین المللی رقیب آمریکا به ویژه روسیه، مخالف سرسخت رویکرد یکجانبه گرایانه و زورمدارانه واشنگتن بوده و بر نفی دیکته کردن مواضع از سوی دولت "ترامپ" به دیگر دولت ها تاکید کرده اند.

در این راستا "ولادیمیر پوتین" رئیس‌ جمهور روسیه در پیام خود به هشتمین کنفرانس امنیت بین‌المللی مسکو درباره پیامدهای خطرناک رفتار بین المللی آمریکا هشدار داد.

پوتین با اعلام اینکه ساختار نظام جنگ سرد از بین رفته است، گفت: رفتار آمریکا ثبات را از بین می‌برد و به منزله خطری برای امنیت جهان است و برخی فشار‌های اقتصادی و سیاسی علیه کشور‌ها اعمال می‌شود که با قوانین بین‌المللی مغایرت دارد.

اشاره پوتین به سیاست ها و مواضع ترامپ است که صراحتا از برتری جویی آمریکا و لزوم پیروی دیگر دولت ها از سیاست های واشنگتن و ترجیح منافع آمریکا سخن گفته است.

خروج آمریکا از پیمان "آی ان اف" و توافق هسته‌ای ایران بی‌احترامی به قوانین بین‌المللی است

ترامپ در عین حال رویکرد خروج از پیمان ها و توافقات بین المللی را در پیش گرفته که تبعات ناگواری برای ثبات و امنیت جهانی دارد.

"سرگئی شویگو" وزیر دفاع روسیه در هشتمین ‌کنفرانس بین‌المللی امنیتی مسکو با اشاره به خروج آمریکا از توافقات متعدد بین‌المللی تاکید کرد: خروج آمریکا از پیمان منع نیروهای هسته ای میانبرد (آی ان اف) و همچنین توافق هسته‌ای ایران حاکی از بی‌احترامی واشنگتن به تعهدات خود و قوانین بین‌المللی است.

در حال حاضر آمریکا با دو قدرت بین المللی یعنی روسیه و چین به تقابل پرداخته و در بسیاری عرصه ها این دو دولت را به چالش کشیده است. ضمن اینکه ترامپ همواره مدعی سوء استفاده رقبا و دوستان آمریکا از این کشور شده و بر لزوم تغییر این وضعیت تاکید کرده است.

رویکرد ترامپ به معنای تداوم و تشدید تلاش های دولت وی برای اعمال خواسته ها و اراده خود به دیگر کشورها اعم از رقبا و دشمنان آمریکا و حتی دوستان آن خواهد بود.

با این حال بسیاری از مقامات ارشد کشورهای بزرگ جهان از جمله شرکای اروپایی واشنگتن نیز درباره سیاست های ترامپ ابراز نگرانی کرده و آن را موجب انزوا و بی اعتمادی روز افزون دیگر کشورها به آمریکا دانسته اند.

به گفته "ژان ایو لودریان"، وزیر خارجه فرانسه؛ ترامپ با شعار "نخست آمریکا" وارد کاخ سفید شد؛ اما اکنون وی پای خود را فراتر گذاشته و شعار "آمریکا به تنهایی" را سر می دهد.

یعنی آمریکایی که با همه درگیر جنگ قدرت شده و در هر نوع مذاکره دوجانبه ای بر برتری خود تاکید می‌کند. ترامپ در موارد مختلف با قلدری و در پیش گرفتن رویکردی یکجانبه گرایانه و خودمحورانه به دنبال تحقق اهداف خود در رابطه با مسائل مهم بین المللی از جمله توافق هسته ای برجام است.

واشنگتن به سیاست تحریم‌ها ادامه می‌دهد تا کشور‌ها را وادار به اجرای خواسته‌های خود کند

آمریکا خود را پلیس جهانی تلقی کرده و این توهم را دارد که وظیفه رسیدگی به مسائل جهانی آن هم از طریق اعمال زور و کاربرد قدرت سخت یعنی قدرت نظامی و قدرت نیمه سخت یعنی قدرت اقتصادی از طریق اعمال تحریم ها را دارد.

به گفته "ژنرال والری گراسیموف" رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح روسیه؛ واشنگتن به سیاست تحریم‌ها ادامه می‌دهد تا کشور‌ها را وادار به اجرای خواسته‌های خود کند.

تحولات نظام بین المللی که اکنون به سوی چند قطبی شدن در حال حرکت است، نشان می دهد که رویکرد آمریکا اساسا مبتنی بر واقعیات محیط بین الملل و روندهای جهانی نیست. رویکردها و اقدامات ترامپ منجر به افزایش انزوا و عدم محبوبیت روز افزون آمریکا در عرصه بین المللی شده است .

نویسنده: سيد رضی عمادی

133/117

بیشتر بخوانید:

لاوروف: آمریکا برای تحقق منافع خود از سیاست تحریم استفاده می‌کند

امیر حاتمی: ادعای آمریکا ‌در به صفر رساندن صادرات نفت ایران غیر‌عملی است

 

فرمان پوتین برای تعلیق اجرای پیمان آی ان اف/ تحلیل

هشدار بی سابقه پوتین به آمریکا/ تحلیل

 

کلیدواژه

کامنت