مهر 15, 1398 20:32 Asia/Tehran [Updated: آبان 07, 1399 11:08 Asia/Tehran]
  •  عاقبت اتکا به امنیت آمریکایی؛ رها کردن کردهای سوریه در برابر ترکیه/ تحلیل

.پارس تودی- «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در تصمیمی غیر منتظره در 19 دسامبر 2018 اعلام کرد که نیروهای آمریکایی را از سوریه خارج می کند؛ این مساله نگرانی کردهای سوریه را که آمریکا متحد آنها محسوب می شود برانگیخت.

هر چند واشنگتن درباره حمله احتمالی ترکیه به کردها هشدار های شدید داد، اما به رغم مواضع قبلی، اکنون کاخ سفید در چرخشی آشکار اعلام کرد که دیگر مسئولیتی در قبال کردها ندارد.

کاخ سفید اعلام کرد که ترکیه بزودی در شمال سوریه دست به عملیاتی نظامی خواهد زد که آمریکا در آن مشارکت نخواهد داشت.

«استفانی گریشام» سخنگوی کاخ سفید دوشنبه (7 اکتبر) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: "ترکیه بزودی عملیات خود برای حمله به شمال سوریه را که از مدتها پیش برنامه‌ریزی کرده بود، آغاز خواهد کرد. نیروهای مسلح آمریکا از این اقدام حمایت نمی‌کنند و در آن نیز مشارکت نخواهند داشت. نیروهای آمریکایی پس از شکست دادن کامل داعش، دیگر در آن منطقه حضور نخواهند داشت."

اعلام این خبر پس از آن صورت گرفت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا یکشنبه شب در تماسی تلفنی با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه، رایزنی کرده و وی را به واشنگتن دعوت کرد.

درحال حاضر بیش از یک هزار نیروی آمریکایی در شمال شرق سوریه حضور دارند. این نظامیان با شبه نظامیان کرد موسوم به "یگان‌های مدافع خلق" (YPG) همکاری نزدیکی دارند. یگان‌های مدافع خلق نیروهای کُرد هستند که ترکیه، آنها را وابسته به حزب کارگران کردستان این کشور (پ.ک.ک) و تروریست می‌داند.

بدین ترتیب واشنگتن متحدان کرد خود را در مقابل حمله آتی ترکیه به مناطق کرد نشین رها کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز در سرمقاله خود نوشت: "با خروج آمریکا از سوریه، یکی از بزرگترین بازنده ها، نیروهای کرد خواهند بود."

اکنون نیز سخنگوی کاخ سفید به صراحت اعلام کرده که با شکست داعش در سوریه، نیروهای آمریکایی دیگر ماموریتی در سوریه ندارند.

ترکیه مدتهاست که در حال رایزنی با آمریکا برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه است. مقام‌های نظامی ترکیه و آمریکا 7 اوت در مورد طرح ایجاد منطقه امن در شمال سوریه به توافق رسیدند. آنکارا مدعی است که هدف از این اقدام، ایجاد منطقه‌ای امن برای بازگرداندن آوارگان سوری از ترکیه به کشورشان است.

«خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه هفته گذشته در تماسی تلفنی با «مارک اسپر» همتای آمریکایی خود اعلام کرد: "اگر آمریکا در ایجاد «منطقه امن» در شمال سوریه تعلل کند، آنکارا در این زمینه همکاری با آمریکا را متوقف خواهد کرد."

رئیس جمهوری ترکیه نیز روز شنبه (5 اکتبر) از آغاز قریب الوقوع عملیات نظامی در شمال سوریه علیه کردهای این کشور خبر داد. در حالی که کردهای سوریه از ارسال نیرو و تجهیزات نظامی به شمال این کشور برای مقابله با حمله احتمالی ترکیه خبر دادند، نیروهای موسوم به "ارتش آزاد سوریه" که متحد ترکیه محسوب می شوند نیز اعلام کردند؛ آمادگی شرکت در این عملیات در کنار نیروهای ترکیه را دارند.

واشنگتن طی چند سال اخیر با استقرار نیروهای خود در شمال و شمال شرق سوریه با همراهی شبه نظامیان کرد و نیروهای دموکراتیک سوریه مدعی بود که با داعش مبارزه می کند. بدین ترتیب در حالی که ترکیه یگان‌های مدافع خلق سوریه را گروه تروریستی می‌خواند، اما در مقابل، آمریکا شبه نظامیان کرد را از گروه‌های متحد خود در جنگ با داعش محسوب کرده ومقادیر عظیمی تسلیحات و تجهیزات نظامی به آنها تحویل داد.

اکنون اعلام عدم واکنش آمریکا به حمله آتی ترکیه به منزله شوکی برای متحدان کُرد واشنگتن خواهد بود. این مساله نشان می دهد که آمریکا به هیچ وجه متحد قابل اعتمادی برای شرکای منطقه ای خود مانند عربستان و امارات و یا کردهای سوریه نبوده و صرفا از آنها استفاده ابزاری می کند.

کما اینکه ترامپ بارها از عربستان به منزله «گاوی شیرده» نام برده و هنوز هم برای تامین امنیت آن خواهان پرداخت پول بیشتر است در حالی که هیچ اقدامی در راستای تامین امنیت متحدان خود به جز اسرائیل انجام نمی دهد.

نویسنده: سیدرضا میرطاهر

116/118

بیشتر بخوانید:

افزایش اختلافات آمریکا و ترکیه درباره سوریه/تحلیل

کُردهای سوریه محور رایزنی هیات آمریکایی در آنکارا/ تحلیل

خروج نظامیان آمریکایی از سوریه مشروط شد

کلیدواژه

کامنت