آبان 11, 1398 18:04 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]

وزارت خارجه آمریکا روز پنجشبنه 31 اکتبر ضمن اعلام تمدید معافیت‌ های مربوط به همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران از اعمال تحریم‌های جدید علیه تهران خبر داد.

به گزارش پارس تودی به نقل از خبرگزاری "ایران پرس"، ضرب‌الاجل مربوط به تمدید این معافیت‌ها 5 نوامبر به اتمام می‌رسید اما "مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا آن را 90 روز دیگر تمدید کرد.

وزارت خارجه آمریکا هدف از تمدید این معافیت‌ها را «تمدید محدودیت‌های هسته‌ای ایران» توصیف کرده و گفته: این تصمیم، به حفظ نظارت بر برنامه هسته‌ای غیرنظامی ایران کمک می کند، خطرهای اشاعه هسته‌ای را کاهش می‌دهد، توان ایران را برای کاستن از "زمان گریز" لازم در ساخت سلاح هسته‌ای محدود می‌کند و مانع از آن می‌شود که حکومت ایران بتواند به بازسازی سایت‌های خود برای مقاصد حساس اشاعه‌ای اقدام کند.

این اقدام دولت ترامپ نه از سر خیرخواهی بلکه به دلیل اجبار صورت گرفته، زیرا همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران، یکی از بندهای توافق برجام است.

تهران در واکنش اعلام کرد دیگر به سقف‌های تعیین‌ شده در برجام برای ذخایر این دو فرآورده، پایبند نخواهد بود.

همزمان با این اقدام، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که پمپئو دو تصمیم برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران گرفته است: نخست، معرفی بخش عمرانی یا ساخت و ساز ایران به عنوان بخشی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم تحت کنترل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است و دوم، معرفی چهار ماده راهبردی به عنوان موادی که به ادعای وی در برنامه‌های هسته‌ای، نظامی یا موشکی ایران به کار گرفته می‌شود که سخنگوی وزارت خارجه امریکا به این چهار ماده اشاره ای نکرده است و وزارت خزانه داری امریکا نیز در خصوص اعمال تحریم ها چیزی نکفته است. 

دولت ترامپ، بر این تصور است که با اعمال تحریم علیه بخش ساخت و ساز و نیز جلوگیری از دسترسی ایران به چهار ماده مهم برای صنایع خواهد توانست تهران را در معرض فشارهای خرد کننده بیشتری قرار دهد.

جمهوری اسلامی ایران، بارها تاکید کرده است که تسلیم فشارهای آمریکا به منظور تسلیم دربرابر خواسته‌ های استکباری آن نمی شود و با توجه به تعلل اعضای اروپایی برجام، تا کنون به صورت موفقیت آمیزی سه گام در راستای کاهش تعهدات هسته ای در چارچوب برجام برداشته است و پیش بینی می شود گام چهارم را نیز در 6 نوامبر بردارد.

139/118

کلیدواژه

کامنت