آبان 23, 1398 10:08 Asia/Tehran [Updated: مرداد 15, 1399 18:55 Asia/Tehran]
  • گام جدید در جهت استیضاح «دونالد ترامپ» /تحلیل

پارس تودی- یک ماه و نیم پس از تصویب تحقیقات برای استیضاح «دونالد ترامپ» در مجلس نمایندگان آمریکا، جلسات علنی شهادت شهود در ماجرای «اوکراین گیت» آغاز شد.

«ویلیام تیلور» سرپرست سفارت آمریکا در کی یف به عنوان نخستین شاهد در این جلسه گفت: برای رییس جمهوری آمریکا موضوع تحقیقات علیه پسر «جو بایدن» مهم تر از سرنوشت اوکراین بوده است. 

پیش از سخنان تیلور، «آدام شیف» رییس دموکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان نیز گفت: «رودی جولیانی» وکیل شخصی ترامپ کانال سیاست خارجی "غیررسمی" را رهبری کرد و اوکراین را تحت فشار قرار داد تا در مورد بوریسما (شرکت گازی فعال در اوکراین) تحقیق کند.

منتقدان ترامپ در کنگره امیدوار هستند این افشاگری ها در نهایت به تائید استیضاح وی در مجلس نمایندگان و ارجاع موضوع به سنا منجر شود. این برای چهارمین بار در تاریخ آمریکا است که جلسات علنی تحقیق برای استیضاح رییس جمهوری این کشور برگزار می شود.

از سه مورد قبلی، برای دو مورد مربوط به «آندرو جانسون» و «بیل کلینتون» جلسه دادگاه در سنا برگزار شد و در یک مورد مربوط به «ریچارد نیکسون» رییس جمهوری وقت آمریکا پیش از آغاز رسمی جلسه استیضاح، از سمت خود کناره گیری کرد. 

با توجه به فضای سیاسی حاکم بر واشنگتن، انتظار می رود استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان تحت کنترل دموکرات ها به راحتی به تصویب برسد، اما برکناری رییس جمهوری آمریکا که به رای دو سوم آرای سناتورها نیاز دارد، در سنای تحت کنترل جمهوری خواهان بسیارغیر متحمل به نظر می رسد.

45 سناتور دموکرات به همراه دو سناتور مستقل به آرای حداقل 20 سناتور جمهوری خواه نیاز دارند تا بتوانند ترامپ را از کاخ سفید اخراج کنند. این در حالی است که در زمان بررسی درخواست آغاز تحقیقات در مجلس نمایندگان، هیچ یک از جمهوری خواهان از تلاش دموکرات ها حمایت نکردند، دو نماینده دموکرات نیز حاضر نشدند به تحقیقات علیه ترامپ رای دهند.

همین موضوع نیز موجب شده است تا ترامپ نوعی آرامش خاطر در مورد نتیجه کار داشته باشد و همزمان با جلسه علنی در مجلس نمایندگان، در جمع خبرنگاران بگوید که حتی یک دقیقه از این جلسه را که تقریبا تمامی شبکه های تلویزیونی آمریکا آن را زنده پخش می کردند، تماشا نکرده است. 

با این حال، اگر دموکرات ها موفق نشوند از طریق سنا ترامپ را برکنار کنند، امید دارند با افشاگری های جدید، شانس وی را در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری کاهش دهند.

بر خلاف سه مورد قبلی استیضاح روسای جمهوری وقت آمریک، این بار، استیضاح پیش از آغاز انتخاباتی شروع شده است که رییس جمهوری مستقر به عنوان نامزد در آن شرکت دارد. با توجه به محبوبیت اندک ترامپ درنظرسنجی ها و همچنین ریزش آرای جمهوری خواهان در انتخابات محلی اخیر در آمریکا، دموکرات ها درتلاش هستند نظر رای دهندگان مستقل و حتی برخی از حامیان جمهوری خواهان را از ترامپ برگردانند و وی را در نوامبر سال آینده شکست دهند.

اما این که آیا چنین راهبردی در نهایت تحقق یابد، به گذشت زمان و آشکارتر شدن ابعاد پشت پرده رسوایی "اوکراین گیت" نیاز دارد.

نویسنده: امیرعلی ابوالفتح

139/116

بیشتر بخوانید:

اعلام آمادگی مقام کاخ سفید برای همکاری در پرونده استیضاح ترامپ

همکاری "جان بولتون" با کنگره آمریکا در روند استیضاح ترامپ

اقدام جمهوری خواهان برای اخلال در روند استیضاح ترامپ

 

کلیدواژه

کامنت