خرداد 14, 1399 13:36 Asia/Tehran [Updated: شهریور 07, 1399 23:24 Asia/Tehran]
  • نگرانی‌های پنتاگون از تهدیدات ترامپ در برخورد با اعتراضات اخیر

ایران پرس: وقوع اعتراضات بی سابقه در آمریکا در واکنش به تبعیض نژادی و برخورد های خشونت آمیز پلیس امریکا علیه سیاه پوستان به ویژه پس از قتل جورج فلوید توسط یک افسر پلیس سفید پوست در مینیا پولیس، دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا را با معضل بزرگی مواجه کرده و او در تلاش برای خاموش کردن این اعتراضات گسترده تهدید به استفاده از زور و استقرار ارتش در ایالت های آمریکا کرده است.

سیدرضا میرطاهر- این مساله با واکنش منفی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) مواجه شده و مقامات پنتاگون درباره تهدیدات ترامپ مبنی بر توسل به زور و استفاده از قوای نظامی ارتش در برخورد با معترضان ابراز نگرانی کرده‌اند.

ترامپ روز دوشنبه اعلام کرد اگر مقامات ایالتی و شهری از توسل به اقدامات لازم برای دفاع از جان و اموال مردم خودداری ورزند، او قانون شورش، مصوب سال ۱۸۰۷ را که به رئیس جمهوری اجازه استقرار نظامیان ارتش را برای سرکوب بی نظمی و اختلال مدنی می‌دهد اجرایی خواهد کرد.

در همین رابطه:

انتشار تصاویر فجیعی از درگیری‌ها در شهرهای مختلف امریکا

 

این مساله به معنای استقرار ارتش آمریکا در شهرها و ایالت های این کشور به منظور سرکوب اعتراضات خواهد بود که برای آمریکا که خود را مظهر دموکراسی می داند اقدامی بی سابقه قلمداد می شود. ترامپ در سخنانش خطاب به فرمانداران ایالت‌ها گفت: ما می‌خواهیم خیلی خیلی قدرتمند به ناآرامی‌ها پایان دهیم.

اعلام آمادگی ترامپ برای استقرار نیرو‌های نظامی به منظور برقراری نظم در شهر‌های آمریکا، موجب نارضایتی عمیق و فزاینده‌ای در میان برخی مقامات پنتاگون شده است. آن‌ها تلاش می کنند با مطرح کردن شواهد محکمی این گونه مطرح کنند که وخامت  اوضاع امنیتی هنوز به مرحله ایی نرسیده است که اجرای قانون استقرار نظامیان را ایجاب کند مگر آنکه فرمانداران ایالتی دلایل واضحی  مبنی بر لزوم استفاده از ارتش را مطرح کنند. 

یک مقام پنتاگون اعلام کرد هرگونه توسل به نیروی نظامی فعال در انتهای فهرست گزینه‌های مد نظر برای برخورد با نا آرامی ها قرار خواهد داشت.فرمانداران ایالت ها به طور معمول گروهی متشکل از نیرو‌های امنیتی و ماموران غیرنظامی آموزش دیده پاره وقت و گارد ملی را در ایالت‌های خود برای برخورد با معترضان به کار گرفته اند.

ولی استفاده از نیرو‌های ارتش برای اجرای قانون بر اساسی قوانین آمریکا ممنوعیت دارد مگر اینکه رئیس جمهوری قانون شورش 1807 میلادی را اجرایی کند.

یک مقام دفاعی دیگر نیز با استناد به قوانینی که ارتش را از انجام وظیفه اجرای قانون در داخل کشور منع می‌کند، گفت: تمایل شدید برای اجرای قانون محلی وجود دارد. همچنین برخی از نیرو‌های گارد ملی آمریکا از محول شدن ماموریت برقراری نظم مدنی به آن‌ها ناراضی هستند زیرا در حال حاضر بسیاری از این نیرو‌ها بسیار بیشتر از دور های قبل در تاریخ آمریکا در داخل این کشور بسیج و به خدمت گرفته شده اند.

صدای شرکای ترامپ هم درآمد

در عین حال تلاش ترامپ برای سرکوب اعتراضات بی سابقه اخیر در آمریکا با انتقاد شرکای وی در حزب جمهوری خواه مواجه شده است.

نمایندگان جمهوری‌خواه مجلس سنا در اقدامی نادر از ترامپ به دلیل نحوه واکنش وی به اعتراضات در آمریکا انتقاد کرده‌اند.

انتقاد سناتورها یک روز بعد از حمله پلیس آمریکا با گاز اشک‌آور به معترضان در نزدیکی کاخ سفید برای باز کردن مسیر برای حرکت ترامپ به سمت کلیسایی در آن نزدیکی برای گرفتن عکس صورت گرفته است. 

«بن ساسی»، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی گفت: «یک حق بنیادی و اساسی در قانون اساسی حق اعتراض است و من مخالف دور کردن تظاهرات‌کنندگان مسالمت‌آمیز برای گرفتن عکس هستم.» 

این اقدام ترامپ باعث واکنش دموکراتها در مجلس سنا شد و «چاک شومر» رهبر اقلیت دموکرات‌ها در سنا روز سه‌شنبه قطعنامه‌ای را ارائه داد که بر اساس آن اقدام روز دوشنبه ترامپ در دستور به افسران فدرال در استفاده از گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی برای متفرق کردن تظاهرات مسالمت‌آمیز در برابر کاخ سفید را محکوم کنند.

با این همه «میچ مک‌کانل»رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان سنا با ارائه قطعنامه محکومیت اقدام ترامپ در سرکوب معترضان در برابر کاخ سفید مخالفت کرد.

شومر در واکنش به این اقدام مک‌کانل گفت: وی نمی‌خواهد آن چیزی را که رئیس جمهور انجام داده محکوم کند.

به نظر می رسد؛ اوضاع در آمریکا بسیار وخیم تر از آن چیزی است که قبلا تصور می شد و اکنون ترامپ ناچار است تا نه فقط با چالش های اقتصادی و اجتماعی ناشی ار همه گیری ویروس کرونا مقابله کند، بلکه اقدامات غیر انسانی پلیس آمریکا در برخورد با سیاه پوستان و قتل بی رحمانه آنها، موجب بروز ناآرامی هایی در این کشور شده که مقابله با آن بسیار دشوار بوده و دامنه آن نیز رو به گسترش است و ترامپ به جای چاره جویی اساسی در این زمینه صرفا تلاش می کند تا با استفاده از زور معترضان را خاموش کند.

بیشتر بخوانید:

تجمع مردم مینیاپولیس آمریکا در اعتراض به قتل جورج سیاه‌پوست

آتشی که نژادپرستی به پا کرد

کلیدواژه

کامنت