شهریور 25, 1399 20:52 Asia/Tehran [Updated: شهریور 29, 1399 16:55 Asia/Tehran]
  • امضای توافق سازش در کاخ سفید؛ تظاهرات در فلسطین و چند کشور دیگر علیه توافق

ایران پرس - وزرای خارجه بحرین و امارات و نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید با حضور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا توافق سازش را امضا کردند. همزمان تظاهرات گسترده ای در فلسطین و چند کشور دیگر علیه این توافق در حال برگزاری است.

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری ایران پرس ، «عبدالطیف بن ‌راشد الزیانی» وزیر امور خارجه بحرین، «عبدالله بن زاید»، وزیر خارجه امارات و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی با حضور در کاخ سفید و دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، توافق سازش را امضا کردند. 

ترامپ در مراسم امضای توافق ادعا کرد این توافق فرصت های اقتصادی زیادی با اسرائیل برای کشورهای خلیج (فارس) به همراه خواهد داشت.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین ادعا کرد این توافق مسیر را برای صلح در خاورمیانه هموار می‌کند.

ترامپ پس از دیدار با مقامات اماراتی، بحرینی و اسرائیلی در کاخ سفید نیز گفت آمریکا در حال رایزنی با ۵ تا ۶ کشور برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل است. 

رئیس جمهور آمریکا با بیان اینکه با پادشاه عربستان سعودی صحبت کرده، عنوان کرد انتظار دارد در روابط اسرائیل و عربستان هم «اتفاقات مثبتی» به وقوع بپیوندد. 

 ترامپ همچنین بار دیگر ادعاهای ضد ایرانی خود را تکرار کرد و مدعی شد ایران دوست دارد با ما گفتگو کند، اما آن‌ها تصور می‌کنند با جو بایدن خواب آلو راحت‌تر می‌توانند گفتگو کنند. 

ترامپ بار دیگر ادعا کرد  وقتی من دوباره رییس جمهور و پیروز شوم ایران  ظرف یک هفته با من هم توافق می کند.

همزمان با ورود مقامات عربی و صهیونیست به کاخ سفید برای امضای توافق سازش با رژیم اشغالگر قدس، هزاران فلسطینی در کرانه باختری در اعتراض به این اقدام به خیابان‌ها آمدند. 

معترضان در شهر الخلیل خواستار اتحاد میان گروه‌های فلسطینی برای مقابله پروژه سازش با رژیم صهیونیستی شدند و آن را لکه ننگ و خفت بار توصیف کردند.  

معترضان، عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را جنایتی علیه حقوق فلسطینیان خوانده و خواستار مقابله و برخورد شدید با آن شدند.

در همین حال، معترضان به این توافق ننگین در لندن، واشنگتن و تونس نیز تظاهرات اعتراضی برگزار و عادی سازی روابط بحرین و امارات با رژیم صهیونیستی را محکوم کردند.

علاوه بر امارات و بحرین، مصر در سال 1978 و اردن نیز در سال 1994 با رژیم صهیونیستی توافق صلح امضا کرده بودند. //114

بیشتر بخوانید:

فراخوان اعتراض به عادی‌سازی روابط با اسرائیل در مقابل کاخ سفید

گزینه‌های پیش‌روی فلسطین در مواجهه با روند عادی‌سازی

15 سپتامبر؛ روز خشم مردم عربی علیه حکام سازشکار

کلیدواژه

کامنت