آذر 12, 1399 08:39 Asia/Tehran [Updated: دی 30, 1399 14:53 Asia/Tehran]
  • انتقاد سازمان ملل از ادامه شهرک‌سازی‌های رژیم اسرائیل در اراضی فلسطینی‌ها

دبیر کل سازمان ملل درباره تداوم شهرک‌سازی های رژیم اسرائیل در اراضی فلسطینی‌ها هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «آنتونیو گوترش» روز سه‌شنبه با محکوم کردن تداوم شهرک‌سازی های رژیم صهیونیستی در اراضی فلسطینیان گفت: این اقدامات در تضاد با قوانین بین‌المللی است.

وی در ادامه سخنانش گفت که توسعه شهرک‌ها و طرح‌های ساخت و ساز همچنان ادامه دارد و روند ویران کردن خانه‌های فلسطینیان و مصادره آن از سوی مقامات اسرائیلی در کرانه باختری و بیت المقدس شرقی به بالاترین میزان خود طی 4 سال گذشته رسیده است.

گوترش همچنین درباره اوضاع نوار غزه و محاصره آن از سوی رژیم صهیونیستی نیز ابراز نگرانی کرد.

گروه موسوم به «صلح اکنون» در اراضی اشغالی نیز پیشتر اعلام کرد، شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی در طول چهار سال دوره ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» در آمریکا و حمایت وی از این رژیم دو و نیم برابر شده است.

با وجود مخالفت‌های جهانی با شهرک‌سازی‌های غیرقانونی و اشغالگری‌های رژیم صهیونیستی، این رژیم در دهه‌های گذشته بیش از 50 درصد کرانه باختری (از جمله بیت المقدس) را برای ساخت شهرک‌های مسکونی و پایگاه‌های نظامی تصرف کرده است.

براساس قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل و شورای امنیت، هرگونه شهرک‌سازی در داخل مرزهای 1967 کرانه باختری غیرقانونی است.

شهرک‌سازی مهم‌ترین راهبرد توسعه‌طلبانه و اشغالگرایانه اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی است.

شورای امنیت سازمان ملل دسامبر 2016 با تصویب قطعنامه 2334 خواستار توقف شهرک‌سازی شد، اما رژیم اسرائیل و دولت دونالد ترامپ در آمریکا این قطعنامه را به طور کامل نادیده گرفتند.

117

بیشتر بخوانید:

خدمت بزرگ ترامپ به صهیونیست‌ها؛ افزایش دو و نیم برابر شهرک‌سازی طی 4 سال

افزایش دو و نیم برابری شهرک سازی اسرائیل در 4 سال گذشته

سازمان ملل: شهرک‌سازی‌های جدید اسرائیل در کرانه باختری غیرقانونی است

کلیدواژه