خرداد 19, 1400 21:21 Asia/Tehran [Updated: خرداد 19, 1400 22:59 Asia/Tehran]
  • سفارت کوبا در تهران: سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه ایران و کوبا شکست خورده است

سفارت کوبا در تهران با انتشار بیانیه ای تاکید کرد سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه ایران مانند تنگناهای ایجاد شده علیه کوبا شکست خورده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سفارت کوبا در تهران روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد کوبا  ضمن تاکید بر توسعه روابط اقتصادی و تجاری با ایران، سیاست های تحریمی آمریکا علیه کوبا و ایران را شکست خورده می داند. 

در بیانیه سفارت کوبا در تهران آمده است کوبا بار دیگر خواستار رفع محاصره اقتصادی، تجاری و مالی ناعادلانه و غیر انسانی است که دولت آمریکا بیش از شش دهه بر مردم این کشور تحمیل کرده که در دوران همه گیری "کووید -  ۱۹" وجهه ای شدیدتر از نسل کشی را به نمایش گذاشته است.

بر اساس این بیانیه، ایالات متحده با استکبار و تحقیر، ۲۸ قطعنامه مصوب مجمع عمومی سازمان ملل متحد در محکومیت محاصره را نادیده گرفته و همچنین صداهای زیادی را که در سراسر جهان به طرفداری برای پایان دادن به این سیاست برون مرزی و نقض کننده حقوق بین الملل بلند شده است نادیده می گیرد و با چنین اقدام وحشیانه ای می کوشد تا از طریق خفقان اقتصادی، که موجب نارضایتی مردم کوبا نسبت به دولت قانونی آن می شود به تغییر نظام سیاسی در یک کشور آزاد و مستقل دست یابد. 

در ادامه این بیانیه آمده است: بین آوریل ۲۰۱۹ و مارس ۲۰۲۰ دولت ایالات متحده با اعمال ۲۴۳ تحریم اقتصادی جدید، محاصره علیه کوبا را برای رسیدن به سطوح بی سابقه ای از فشار و خشونت تقویت کرد. به ویژه بُعدِ برون مرزی محاصره، بعد از اعمال کامل قانون هولمز-بولتون از ماه مه ۲۰۱۹ و با درج نام کوبا در لیست غیر قانونی کشورهای حامی تروریسم، به طرز وحشیانه ای شدت گرفته است. 

در بیانیه سفارت کوبا تاکید شده است: توسعه روابط اقتصادی و تجاری با کشور برادر جمهوری اسلامی ایران نه تنها از محاصره ای که ایالات متحده بر کوبا تحمیل کرده بلکه تحت سیستم ناعادلانه و غیر اخلاقی تحریم های یکجانبه ای که ملت ایران تحت آن قرار دارد به طور حساسی تاثیر گرفته است، سیاست تحریمی که همان اهداف را دنبال می کند و همچون کوبا در ایران نیز شکست خورده است.

در این بیانیه تاکید شده است کوبا هرگز تسلیم یا منصرف از انقلاب سوسیالیستی خود نخواهد شد. کوبا در دفاع از اصول خود در برابری، همبستگی، انترناسیونالیسم، عدالت اجتماعی، انتخاب سرنوشت، استقلال و حکمیت ذره ای عقب گرد نخواهد کرد.

با وجود قطعنامه های سازمان ملل برای پایان تحریم های آمریکا علیه کوبا و خواست جامعه جهانی، کاخ سفید به تحریم های یکجانبه علیه هاوانا ادامه می دهد. // 114

بیشتر بخوانید:

تداوم سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه کوبا

کلیدواژه