آبان 21, 1400 11:35 Asia/Tehran [Updated: آبان 21, 1400 11:45 Asia/Tehran]
  •  قانون تحریمی جدید آمریکا علیه شرکت‌های مخابراتی چین

رئیس جمهور آمریکا با امضای یک قانون تحریمی، خرید و استفاده از تجهیزات مخابراتی شرکت هوآوی چین را به دلیل تهدید‌های امنیتی ممنوع اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، رویترز در خبری اعلام کرد، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا قانون تحریمی را به امضا رساند که براساس آن خرید و استفاده از تجهیزات مخابراتی از شرکت های چینی و به ویژه هوآوی، غول مخابراتی این کشور ممنوع می شود.

این قانون پیشتر به اتفاق آرا در کنگره به تصویب رسیده بود و با امضای رئیس جمهور وارد فاز اجرایی شد.

قانون جدید بایدن کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا را موظف می‌کند با هیچ درخواستی برای خرید تجهیزات مخابراتی که تهدیدی برای امنیت ملی محسوب می‌شود موافقت نکند.

این قانون با استناد به قانون ۲۰۱۹ با هدف حفاظت از شبکه‌های ارتباطی آمریکا و دفاع از امنیت سایبری وضع شده و پیش از این نیز ۵ شرکت بزرگ چینی در زمینه مخابراتی و تجهیزات ارتباطی به عنوان تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا معرفی شده بودند.

این اقدام بایدن دقیقا چند روز پیش از دیدار مجازی وی با شی جین پینگ، رییس جمهور چین انجام شده است. منابع خبری گفته اند ممکن است این دیدار در روز دوشنبه برگزار شود.

تنش‌ها بر سر موضوعات تجاری، حقوق بشر و فعالیت‌های نظامی میان آمریکا و چین در ماه‌های اخیر بالا گرفته است و تحلیلگران معتقدند این دیدار مجازی با توجه به سطح اختلافات بعید است به نتیجه‌ای عملی برسد.

116

بیشتر بخوانید:

چین، بزرگترین چالش ژئو استراتژیک آمریکا

آماده باش کامل ارتش چین همزمان با تحرکات نظامی آمریکا در منطقه

کلیدواژه