شهریور 07, 1400 19:16 Asia/Tehran [Updated: شهریور 07, 1400 19:25 Asia/Tehran]
  • آماده باش کامل ارتش چین همزمان با تحرکات نظامی آمریکا در منطقه

مقام‌های ارشد نظامی چین از کنترل کامل منطقه همزمان با تردد ناوهای آمریکا در تنگه تایوان خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سخنگوی وزارت دفاع چین گفت ایالات متحده بارها چنین اقدامات تحریک آمیزی را انجام داده و این ثابت می‌کند که ایالات متحده بزرگترین تهدید برای صلح و ثبات است و بزرگترین خطرات امنیتی را در تنگه تایوان ایجاد می‌کند. 

این مقام نظامی چین گفت، ایالات متحده باید از تحریکات دست بردارد و از اصل چین واحد پیروی کند. ارتش چین در تمام مدت آماده باش است تا قاطعانه از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی محفاظت کند.

سخنگوی فرماندهی ارتش چین هم در بیانیه ای اعلام کرد که فرماندهی شرق چین نیروهای خود شامل کشتی‌های جنگی، بمب افکن و جنگنده ‌ها را روز جمعه در دریای چین  شرقی مستقر کرد. 

درهمین زمینه نیز یک هواپیمای جنگی ضد زیردریایی «وای-8» و دو بالگرد «زی -8» روز جمعه وارد جزیره تایوان در منطقه شناسایی پدافند هوایی جنوب غربی این جزیره شدند .

رسانه ها گزارش دادند این هشتمین بار است که ایالات متحده کشتی‌های جنگی را از طریق تنگه تایوان عازم منطقه کرده است.

در روز تردد کشتی‌های جنگی آمریکا از تنگه تایوان ارتش چین چندین رزمایش نظامی را نزدیک منطقه برگزار کرد.

ایالات متحده در سال ۱۹۷۹ به طور رسمی تحت سه اعلامیه مشترک واشنگتن با پکن، سیاست «چین واحد» را به رسمیت شناخت و روابط دیپلماتیک خود با تایوان را قطع کرد.

به‌رغم تعهد رسمی واشنگتن به پکن، طی سال‌های اخیر روسای جمهور آمریکا از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات اقداماتی مغایر با سیاست چین واحد از قبیل فروش تسلیحات نظامی و برقراری مراودات دیپلماتیک با تایوان انجام داده‌اند.

نیروی دریایی آمریکا نیز بارها به بهانه دفاع از آزادی ناوبری در آب‌های بین‌المللی و به قصد حمایت از جدایی‌طلبان تایوان، کشتی‌های جنگی خود را از تنگه تایوان عبور داده است.

فقط ۱۵ کشور در جهان به‌صورت رسمی با تایوان روابط دیپلماتیک دارند، اما بسیار از دولت‌ها دفتر نمایندگی خود در این کشور را تحت عنوان «دفاتر تجاری» اداره می‌کنند.// 114

بیشتر بخوانید:

هشدار چین به ماجراجویی آمریکا در جزیره تایوان

هشدار پکن به واشنگتن درباره تایوان: با آتش بازی نکنید

 «جدایی تایوان» به معنای «اعلان جنگ» به چین

کلیدواژه