دی 29, 1400 21:22 Asia/Tehran [Updated: دی 29, 1400 21:27 Asia/Tehran]
  • درخواست آمریکا از سازمان ملل برای فشار بر چین پیش از آغاز المپیک پکن

مقامات آمریکایی با ارسال نامه‌ای به سازمان ملل به دنبال افزایش فشار بر چین پیش از آغاز بازی‌های المپیک پکن هستند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، مقامات آمریکایی روز سه شنبه از دفتر حقوق بشر سازمان ملل خواستند که ارزیابی خود درخصوص سیاست‌های چین در منطقه سین کیانگ چین را پیش از آغاز بازی‌های المپیک زمستانی پکن منتشر کنند؛ رویدادی که دولت آمریکا اقدام به تحریم آن در سطح دیپلماتیک کرده است.

سناتور جف مرکلی و جیمز مک گاورن، نماینده کنگره آمریکا که هردو دموکرات و به ترتیب رئیس و نایب رئیس کمیسیون اجرایی کنگره در امور چین به شمار می‌روند، در نامه‌ای به میشل باشلت، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل از وی خواستند تا پیش از آغاز بازی‌های المپیک در 4 فوریه به این موضوع رسیدگی کند.

در نامه این دو مقام آمریکایی آمده است: این نوشته بیانگر هشداری مهم مبنی بر این موضوع است که هیچ کشوری نمی‌تواند از نظارت دقیق بین‌المللی درباره نقش داشتن در نقض حقوق بشر طفره برود.

 تا به حال استرالیا، بریتانیا، کانادا و ژاپن و  دانمارک به تحریم آمریکا علیه بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پیوسته اند. دولت هلند نیز روز جمعه اعلام کرد به دلیل محدودیت‌های کرونایی هیچ هیئت دولتی را برای شرکت در بازی‌های المپیک زمستانی به پکن اعزام نخواهد کرد.

بازی های المپیک زمستانی پکن ۲۰۲۲ از ۴ تا ۲۰ فوریه ۲۰۲۲ ( ۱۶ بهمن تا ۲ اسفندماه ۱۴۰۰) و پس از آن بازی‌های پارالمپیک برگزار می شود.

با انجام این بازی‌ها در پایتخت چین، این شهر اولین شهری است که میزبان المپیک تابستانی و زمستانی خواهد بود.

دولت آمریکا و چند کشور دیگر پیشتراعلام کرده بودند هیچ نماینده رسمی یا دیپلماتیکی را به المپیک زمستانی پکن در سال ۲۰۲۲ اعزام نخواهند کرد.

سخنگوی کاخ سفید در توجیه اقدام واشنگتن مدعی شده این اقدام در دفاع از از حقوق بشر در استان سین کیانگ چین انجام می شود.

116

کلیدواژه