خرداد 02, 1402 10:04 Asia/Tehran [Updated: خرداد 02, 1402 10:38 Asia/Tehran]
  • ماجرای تصویر انفجار در ساختمان پنتاگون 

انتشار عکسی از انفجار در پنتاگون در فضای مجازی باعث شد بازار سهام در آمریکا برای لحظاتی افت کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس به نقل از اینسایدر، عده ای با استفاده از هوش مصنوعی تصویر غیر واقعی از انفجار در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) را در فضای مجازی منتشر کردند که همین موضوع باعث شد بازار سهام در آمریکا برای لحظاتی افت کند.
پلیس آرلینگتون (شهر محل استقرار وزارت دفاع آمریکا در ایالت ویرجینیا) تایید کرد که این عکس و گزارش های مربوط به آن جعلی بوده و هیچ انفجار یا حادثه ای در نزدیک پنتاگون رخ نداده است.
زمانی که این خبر صبح روز دوشنبه در یک حساب توئیتری معتبر انتشار یافت، بازار بورس (آمریکا) برای مدت کوتاهی دچار افت شد.

هرچند که استفاده از هوش مصنوعی برای تولید این عکس تایید نشده است اما ویژگی هایی در این عکس وجود دارد که نشان می دهد برای تولید این عکس از هوش مصنوعی استفاده شده است.

ستون هایی که در این عکس ظاهرا جعلی، دیده می شوند در اندازه های مختلفی هستند و حصارهای اطراف ساختمان(پنتاگون) ظاهرا در بخش هایی از عکس با پیاده رو ادغام شده اند!
این عکس را تعداد زیادی از حساب های کاربری از جمله حساب توئیتری شبکه راشاتودی بازنشر دادند. شبکه راشا تودی روسیه بیش از سه میلیون دنبال کننده دارد اما این پست هم اکنون در حساب کاربری راشا تودی حذف شده است.
سایر حساب های توئیتری که این عکس را منتشر کردند ظاهرا با طرفداران نظریه توطئه یا جنگ در اوکراین ارتباطاتی دارند.
اطلاعات مربوط به انفجار در پنتاگون را حساب توئیتری« دِلتا وان» ( @DeItaone ) در ساعت 10:06 صبح به وقت محلی منتشر کرد که باعث شد تا ساعت 10:10 بازار بورس با 26 صدم درصد کاهش مواجه شود اما بازار خیلی زود به حالت عادی بازگشت. حساب کاربری « دلتا وان » در ادامه با انتشار پستی اعلام کرد که خبر انفجار، جعلی بود.

 

کلیدواژه