شهریور 26, 1402 22:37 Asia/Tehran [Updated: شهریور 27, 1402 05:11 Asia/Tehran]
  • مذاکرات مقامات ارشد آمریکا و چین در جمهوری مالت

کاخ سفید از مذاکرات محرمانه جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا با وانگ یی وزیر امور خارجه چین در روزهای شنبه و یکشنبه در جمهوری مالت، کشوری جزیره‌ای در مرکز دریای مدیترانه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس؛ کاخ سفید در بیانیه‌ای مذاکرات جیک سالیوان و وانگ یی در جزیره مالت را «مذاکراتی صریح، اساسی و سازنده» خواند و اعلام کرد، دو طرف «برای باز نگه داشتن خطوط ارتباطی» و «حفظ مسئولانه روابط» تلاش کردند.

مشاور امنیت ملی آمریکا و وانگ یی، در این نشست روابط دوجانبه واشنگتن و پکن، مسائل امنیت جهانی و منطقه‌ای و همچنین جنگ اوکراین را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

پیش بینی می شود این جلسات مقدمه ای برای دیدار جو بایدن و شی جین پینگ روسای جمهوری دو کشور باشد که واشنگتن امیدوار است در پائیز امسال اتفاق بیافتد تا بتواند زمینه ساز بهبود روابط پکن با واشنگتن باشد.

روابط آمریکا و چین در طول یک سال گذشته تحت تاثیر سیاست‌های خصمانه، جنجال آفرینی‌ها و اتهام‌زنی‌های واشنگتن علیه پکن از جمله جنجال آفرینی بر سر عبور بالُن چینی از حریم هوایی آمریکا، ادعای هک شدن پست الکترونیکی «جینا ریموندو»، وزیر بازرگانی آمریکا توسط دولت چین و اعمال محدودیت بر صادرات تراشه‌های رایانه‌ای پیشرفته به چین قرار داشته است.125

کلیدواژه