دی 18, 1397 14:51 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • کُردهای سوریه محور رایزنی هیات آمریکایی در آنکارا/ تحلیل

پارس‌تودی- هیات آمریکایی به ریاست «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا برای دیدار و گفت وگو با مقامات عالی‌رتبه ترکیه وارد آنکارا شده است.

اوضاع درشمال سوریه وموضوع گروه‌های مسلح تحت حمایت آمریکا در این منطقه از محورهای رایزنی‌های بولتون درآنکارا عنوان شده است.

«جوزوف دانفورد» رئیس ستاد ارتش آمریکا و «جیمز جفری» نماینده ویژه ائتلاف جهانی در امور سوریه نیز بولتون را در سفر به ترکیه همراهی می‌کنند.

گفتنی است که حمایت آمریکا از گروه‌های مسلح در شمال سوریه یکی از نگرانی‌های عمده ترکیه است.

سفر جان بولتون به ترکیه بیانگراین است که از یک سو در کاخ‌سفید بین دونالد ترامپ و مشاوران وی درخصوص استراتژی سوریه‌ای ترامپ اختلاف وجود دارد و از سوی دیگر اینکه واشنگتن به شدت تحت فشارهای آنکارا درخصوص حمایت از گروه‌های مسلح کرد قرار گرفته است.

ازهمین رواست که بولتون با سفر به ترکیه تلاش می‌کند تا از این کشور تضمین‌های لازم درخصوص عدم حمله به گروه‌های تحت حمایت ایالات متحده را کسب کند. در حالی که پیش از این رئیس جمهور این کشور دونالد ترامپ، در توئیت‌های خود ترکیه را مورد اعتماد خود خوانده بود.

با این حال، پیش‌بینی می‌شود سفر «جان بولتون» نتواند پاسخ مناسب به اختلافات میان آنکارا و واشنگتن درخصوص شمال سوریه دهد، چراکه از یک سو ترکیه خواهان تغییر سیاست‌های آمریکا نسبت به گروه‌های کرد همچون «ی.پ.گ» و «پ.ک.ک» است و از سوی دیگر آمریکا بر حمایت از گروه‌های کرد اصرار می‌ورزد.

همچنین ترکیه نشان داده است که در اجرایی کردن عملیات خود در شرق فرات از عظمی جدی برخوردار است. این مسئله آمریکا را تحت فشار قرار داده‌است تا به نحوی بتواند عملیات ترکیه را در این منطقه را دوچار تاخیر کند.

چرا که آمریکا نگران است عملیات یک جانبه ترکیه، نیروهای آمریکایی را در معرض خطر قرار دهد. از سویی با توجه به قدرت گرفتن دولت مرکزی سوریه و تسلط این دولت بربخش‌های عمده‌ای از کشور خود، آمریکا نمی‌تواند استراتژی فدرالیسم را در پیش بگیرد که بتواند به نگرانی‌های کردها پاسخ‌گو باشد.

از همین رو، بایستی گفت که استراتژی ایالات متحده در سوریه با بن‌بست رو به رو شده است. همچنانکه «میشائل هانلون» Michael E. O’Hanlon کارشناس خاورمیانه موسسه بروکینگر نیز، در مطلبی که در این موسسه منتشر شده است، می‌گوید: «ایالات متحده هیچ پاسخ آسان و کارآمدی برای مشکل خود در اختیار ندارد که بتواند از طریق آن نگرانی متحدین خود را برطرف کند.»

در این بین، ضروری است که ترکیه وحدت و حاکمیت ارضی کشور سوریه را مدنظر قرار دهد و با همکاری با دولت مرکزی این کشور به دنبال راه حلی باشد که از طریق بتواند مانع شکل‌گیری بحران‌های آینده و بی‌ثباتی بیشتر در این منطقه شود.118/120

نویسنده: منوچهر شفیعی

بیشتر بخوانید:

اعتراض ترکیه به اظهارات مشاور امنیت ملی کاخ سفید/تحلیل

کلیدواژه

کامنت