مرداد 19, 1398 02:30 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • ژاپن دوباره تاکید کرد؛ در ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس مشارکت نمی کنیم

یک مقام ژاپنی روز جمعه در گفت وگو با خبرگزاری "کیودو" این کشور تاکید کرد، ژاپن در ائتلاف خودخوانده نظامی آمریکا در خلیج فارس مشارکت نخواهد کرد.

به گزارش پارس تودی، این مقام ژاپنی تصریح کرد دولت ژاپن قصد ندارد با مشارکت در ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس به روابط خود با تهران آسیب بزند.

خبرگزاری "کیودو" به نقل از این مقام ژاپنی اعلام کرد، ژاپن به جای تنگه هرمز به تنگه باب المندب کشتی و هواپیمای گشت زنی اعزام خواهد کرد.

اظهارات این مقام ژاپنی در حالی است که "مارک اسپر" Mark Esper وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه در ژاپن از مقامات این کشور خواسته بود به ائتلاف دریایی آمریکا بپیوندد.

دولت و احزاب ژاپنی پیشتر نیز مخالفت خود را با شرکت در ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس به بهانه حفاظت از تنگه هرمز اعلام کرده بودند.

تلاش های دولت "ترامپ" برای پیوستن کشورهای دیگر به این ائتلاف دریایی عملا شکست خورده است به همین دلیل برای چندمین بار با اعزام نماینده به کشورهای منطقه به دنبال راهی برای تغییر نظر این کشورها است.

وزیر دفاع آمریکا روز جمعه نیز از سئول خواسته بود به این ائتلاف بپیوندد اما تاکنون موفق به همراهی کره جنوبی با واشنگتن نشده است.

آمریکا بعد از خروج غیرقانونی از برجام (8 می 2018) کارزاری همه‌جانبه برای اعمال فشار علیه ایران به راه انداخته است.

آمریکا در ماه های اخیر با هدف تشدید فشار بر ایران، حضور نظامی‌ خود را در منطقه خلیج فارس افزایش داده‌ است و با همراهی متحدانش از جمله بریتانیا به اقدامات تحریک آمیز دست می زند.

در همین راستا؛ آمریکایی ها اعلام کرده‌اند به دنبال تشکیل یک ائتلاف نظامی در خلیج فارس هستند.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای اصلی جبهه مقاومت،  نقشی اساسی در مقابله با توطئه ها و اقدامات محور آمریکایی - صهیونیستی در منطقه دارد.117

بیشتر بخوانید:

معاون وزیر خارجه ژاپن: توکیو به دنبال افزایش همکاری‌ها با ایران است

ژاپن: نیرو به خلیج فارس اعزام نخواهیم کرد

 

کلیدواژه

کامنت