شهریور 23, 1398 12:58 Asia/Tehran [Updated: شهریور 30, 1401 12:03 Asia/Tehran]

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تاکید بر لزوم حفظ وحدت امت اسلامی گفت: مسلمانان تنها با وحدت می توانند در جهان امروز موجودیت خود را حفظ کنند.

به گزارش پارس تودی به نقل از خبرگزاری "ایران پرس"؛ آیت الله «محسن اراکی» روز شنبه طی سخنانی در کنفرانس "وحدت اسلامی؛ آینده جهان اسلام و فلسطین" در آنکارا پایتخت ترکیه با تاکید بر اینکه در صورت موفقیت دشمن در تجزیه خاک فلسطین و از میان برداشتن مسجد الاقصی، کل مسلمانان آسیب خواهند دید، گفت: هویت امت اسلامی امروز در خطر تهدید است.

آیت الله اراکی وحدت اسلامی را یک ضرورت خواند و گفت: شرایط موجود جهانی مسلمانان را مجبور به وحدت می کند و این یک ضرورت شرعی و حیاتی است.

آیت الله اراکی با اشاره به اینکه هدف وحدت اسلامی از میان برداشتن مرزها بین کشورهای اسلامی نمی باشد گفت: این یک هدف غایی و آرزو می تواند باشد، ولی در شرایط فعلی امکان پذیر نمی باشد و در شرایط فعلی خواست و هدف ما جمه کردن قدرت کشورهای اسلامی تحت یک لوای مشترک است.

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب با اشاره به اینکه کشورهای اسلامی دارای ثروتهای طبیعی بسیار، منافع انرژی گسترده و مناطق استراتژیک و منابع آبی بسیار مهم هستند گفت: با وحدت اسلامی امکان تبدیل جهان اسلام به یک قدرت بسیار بزرگ می تواند میسر شود.

وی حصول وحدت اقتصادی، نظامی و سیاسی را مورد تاکید قرار داد و گفت: اگر مسلمانان در حول این سه محور گردهم آیند امکان تبدیل آنها به بزرگترین قدرت جهانی موجود است و برای این امر لزوم اجرای طرحهای مشترک در حول این سه محور وجود دارد زیرا وحدت تنها با گفتن وحدت نمی تواند حاصل شود.

اوغوزخان اصیل ترک رهبر تفکر ملی ترکیه نیز در سخنان افتتاحیه خود با اشاره به طرح خاورمیانه بزرگ گفت: هدف این طرح تجزیه کشورهای اسلامی در یک جغرافیای گسترده و تضعیف آنها بود.

وی با تاکید بر اینکه هدف این طرح سکولاریزم و اسلام میانه در کشورهای اسلامی بود گفت: هدف استعمار گران از میان برداشتن شعور و وجدان اسلامی و تفکر مبتنی بر جهاد است.

اصیل ترک با اشاره به اینکه کشورهای استعمارگر سالیان طولانی مسلمانان را به عنوان خطر به جهان معرفی کردند گفت: مسلمانان در طول تاریخ به هر جغرافیایی راه یافتند در آن منطقه عدالت، شفق و رافت اسلامی بردند، گفت: وحدت اسلامی در عرض حاضر تنها راه رهایی مسلمانان است و مسلمانان با وحدت می باید نهادهای خود اعم از سازمان ملل اسلامی و نهادهای اقتصادی و اجتماعی را تشکیل دهند.

تمل کاراملااوغلو رهبر حزب سعادت هم با اشاره به معضلات موجود در جهان اسلام گفت: جهان اسلام علاوه بر معضلات عدیده سیاسی از مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیز رنج می برد.

وی گفت: حل این مشکلات در گروه بازگشت به خویشتن جهان اسلام و همیاری کشورهای اسلامی با یکدیگر و وحدت اسلامی میسر است.

در این نشست که به همت مرکز تحقیقات وحدت اسلامی ترکیه وابسته به حزب سعادت برگزار شده است بیش از هفتاد میهمان خارجی از 20 کشور جهان شرکت دارند. در این نشست که دو روز به طول خواهد انجامید، پنج نشست تخصصی با سرفصلهای "قدس مهمترین و اساسی ترین مساله جهان اسلام است" ، " وحدت اسلامی: تنها راه و چاره مسلمانان برای آینده" ، " تاثیرات مساله فلسطین بر جهان اسلام و مسوولیتهای امت اسلامی" ، وضعیت و مسایل جهان اسلام، مشکلات و راه حلها" ، " در ارتباط با طرح خاورمیانه بزرگ- قرارداد قرت، اهداف و پشتیبانان آن"، " شرایط تحقق طرح وحدت اسلامی" با شرکت میهمانان خارجی و اندیشمندان ترک برگزار می شود.

در این کنگره میهمانانی از کشورهای ایران، آلمان، آلبانی، اردن، آذربایجان، رومانی، مالزی، مقدونیه، لبنان، کشمیر، هندوستان، آفریقای جنوبی، مراکش، بلغارستان، بنگلادش حضور دارند. این کنگره روز یکشنبه با صدور اطلاعیه ای به کار خود پایان خواهد داد.118/116

بیشتر بخوانید:

آیت‌الله اراکی: فلسطین، مساله همه مسلمانان جهان است

گفتگوی تلفنی آیت‌الله اراکی با شیخ زکزاکی

آیت الله اراکی: ارتباط سادات، تضمین کننده وحدت در جامعه اسلامی است

 

کلیدواژه