آذر 17, 1398 03:50 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • اعتراض پکن به دخالت آمریکا در امور داخلی چین

عضو دفتر سیاسی حزب کمونیست چین روز شنبه در گفت وگو با "مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا، از واشنگتن به دلیل مداخله در امور داخلی چین انتقاد کرد.

به گزارش پارس تودی، "یانگ جیه چی" Yang Jiechi با اشاره به تصویب 2 قانون درباره هنگ‌کنگ در کنگره آمریکا، تصریح کرد، واشنگتن به طور جدی روابط بین الملل را نقض کرده است. 

عضو دفتر سیاسی حزب کمونیست چین در این گفت وگوی تلفنی از آمریکا خواست "اشتباهات خود را اصلاح" و  از مداخله در امور داخلی چین دست بکشد.

کنگره آمریکا در جدیدترین اقدام ضد چینی خود، ماه گذشته (نوامبر) طرح به اصطلاح "حمایت از دموکراسی و حقوق بشر هنگ کنگ" و نیز طرح  "ممنوعیت فروش سلاح به پلیس هنگ کنگ" را تصویب کرد.

طی ماه های اخیر هنگ‌کنگ شاهد اعتراضات ضدحکومتی است.

آمریکا و متحدانش اما به جای محکوم کردن اقدامات معترضان از نحوه  تعامل نیروهای امنیتی چین با تظاهرکنندگان انتقاد کرده و مدعی شده‌اند اگر  پکن به آزادی‌ها در هنگ‌ کنگ احترام نگذارد، باید منتظر پیامدهای جدی این رویکرد خود باشد.

برخی شهروندان هنگ کنگی از 9 ژوئن  در اعتراض به تصویب لایحه‌ای در پارلمان این منطقه خودمختار که اجازه استرداد مجرمان به دولت چین را میسر و تسهیل می‌کرد، دست به تظاهرات زده‌اند.

دولت محلی هنگ کنگ 4 سپتامبر اعلام کرد، به‌طور کامل از این لایحه صرف‌نظر کرده اما معترضان همچنان در خیابان های این منطقه حضور دارند.

هنگ‌کنگ از سال 1842 تا 1997 تحت سیطره بریتانیا بود اما در سال 1997 و پس از پایان یافتن پیمان پیشین با بریتانیا به جمهوری خلق چین پیوست.117

بیشتر بخوانید:

وضع محدودیت‌های جدید علیه دیپلمات‌های آمریکایی در چین/ تحلیل

چین: آمریکا با دخالت‌هایش به نظم بین المللی آسیب رسانده است

 

کلیدواژه

کامنت