دی 02, 1398 08:10 Asia/Tehran [Updated: دی 02, 1398 08:15 Asia/Tehran]
  • اردوغان، اروپا را به ورود موج جدید مهاجران تهدید کرد

رئیس جمهور ترکیه یکشنبه شب تهدید کرد در صورت همکاری نکردن اتحادیه اروپا با آنکارا، اروپایی ها با موج جدید آوارگان مواجه خواهند شد.

به گزارش پارس تودی؛ "رجب طیب اردوغان" با بیان اینکه آنکارا به تنهایی نمی‌تواند پذیرای موج جدید مهاجران سوری باشد، مدعی شد، با تشدید تنش‌ها در شمال سوریه، 80 هزار سوری حرکت به سوی ترکیه را آغاز کرده‌اند.

ارتش ترکیه از چهارشنبه 9 اکتبر به مدت 8 روز به بهانه «مقابله با تروریسم» و «پاکسازی مرز سوریه و ترکیه» از حضور شبه نظامیان کُرد که آنکارا آن‌ها را تروریست می‌داند، با دستور "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهور ترکیه به شمال سوریه حمله کرد.

این عملیات با چراغ سبز دولت آمریکا آغاز شد.

ترکیه چند روز پیش نیز اعلام کرده بود، اتحادیه اروپا به تمام تعهدات خود در قبال مهاجران ساکن ترکیه عمل نکرده است و از مجموع 6 میلیارد یورویی که وعده داده بود، برای کمک به مهاجران به دولت آنکارا پرداخت کند، تنها 2 میلیارد و 700 میلیون یورو از آن را پرداخت کرده است.

طبق توافق نامه سال 2016 بین ترکیه و اتحادیه اروپا ، آنکارا  در ازای کمک مالی، موافقت کرد، روند مهاجران غیر قانونی به اروپا را مهار کند.

مسئله پناهندگان سوری از یک موضوع حقوق بشری و انسانی برای ترکیه تبدیل به کارت برنده ای برای تحت فشار قرار دادن اروپا شده است.118

بیشتر بخوانید:

تهدید دوباره اردوغان علیه اتحادیه اروپا درباره مهاجران/ تحلیل

شورای اروپا و محکوم کردن تهدید اردوغان در باره مهاجران/ تحلیل

انتقاد ترکیه از اتحادیه اروپا در زمینه توافقنامه مهاجران/ تحلیل

 

کلیدواژه

کامنت