دی 22, 1398 18:57 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 09, 1399 18:30 Asia/Tehran]
  • موضع چین پس از اعلام نتایج انتخابات در تایوان/ تحلیل

پارس تودی- در پی پیروزی مجدد رییس اجرایی جزیره تایوان در انتخابات‌‌، دولت چین هشدار داد: پکن‌،‌ تایوان را جزء لاینفک خاک خود می داند و این موضع تغییر نخواهد کرد.

وزارت امورخارجه چین با صدور بیانیه‌ای‌ تأکید کرد، نتیجه انتخابات تایوان چیزی را تغییر نخواهد داد و این جزیره همچنان بخشی از حاکمیت چین است.

این در حالیست  که "تسای اینگ -ون"  Tsai Ing-wen  رییس اجرایی جزیره تایوان‌، دیروز در نخستین سخنرانی خود پس از پیروزی‌ در انتخابات‌ از سرگیری گفتگو با چین را خواستار شد‌.

این موضع چین نخستین موضع گیری این کشور پس از پیروزی تسای اینگ ون رهبر حزب حاکم‌ "ترقی‌خواه دموکراتیک" در انتخابات تایوان است.

در این انتخابات «تسای اینگ ون» موفق شد بیش از هشت میلیون، معادل 57/2 درصد از کل آرا را به خود اختصاص دهد.

با توجه به این واقعیت که سنگ بنای اصلی سیاست‌های حزب ترقی خواه دموکراتیک و خانم تسای اینگ ون استقلال تایوان است پیروزی مجدد او در انتخابات این منطقه هم برای تایوان و هم برای چین معنادار است‌.

پیروزی مجدد حزب استقلال طلب ترقی خواه دموکراتیک برای چین بدین معناست که در بحبوحه مچ اندازای چین و آمریکا بر سر موضوعات مختلف‌، حزب حاکم تایوان برغم همه موانعی که وجود داشت و همچنین نارضایتی بخش قابل توجهی از مردم از عملکرد این حزب موفق شد بار دیگر نظر خود را در این جزیره به کرسی بنشاند.

‌این رویداد در حالی است که حزب "کومین تانگ" به عنوان اصلی ترین حزب مخالف و حامی روابط نزدیک با چین، در سالهای اخیر نشان داده بود تسلیم فشارها نشده و از مواضع خود عقب نشینی نکرده است. 

حالا با انتشار نتیجه رسمی انتخابات ریاست منطقه تایوان و پیروزی مخالفان اتحاد با چین‌، موضع پکن نشان می دهد که برغم چنین نتیجه‌ای سیاست گذشته پکن مبنی بر اینکه تایوان بخشی از خاک چین است، تغییر نکرده است‌.

البته در حالی که روابط پکن و تایپه از زمان روی کار آمدن تسای اینگ ون تیره شده است به نظر نمی‌رسد شرایط حاکم بر روابط طرفین با پیروزی مجدد تسای اینگ ون دچار تغییرات اساسی شود و به سمت بحران پیش برود. 

"جی یی" Ji Ye استادیار دانشگاه "شیامن" Xiamen در دانشگاه فوجیان Fujian چین می گوید: "چالشهای چین و تایوان با انتخاب مجدد تسای ادامه پیدا می کند اما این بدان معنا نیست که روابط طرفین بحرانی خواهد شد‌. البته روابط آینده پکن و تایپه عمدتا به چگونگی رفتار تسای اینگ ون در چهار سال آینده ارتباط دارد." 

کارشناسان می گویند، موضع گیری چین گویای این واقعیت است که خطر قرمزهای پکن درباره تایوان دست نخورده باقی مانده است‌.

مقامات چینی به خوبی به این واقعیت آگاهند که تایوان بدون حمایت‌های خارجی قادر نخواهد بود حرکت بر ریل استقلال طلبی را ادامه دهد از همین رو چین در سالهای اخیر بخشی از تمرکز خود را بر دور کردن کشورها از تایوان و فشار بر این منطقه از این طریق متمرکز کرده‌اند. 

از همین رو باید گفت‌‌، برغم پیروزی مجدد حزب ترقی خواه دموکراتیک در انتخابات ریاست تایوان‌، موضع چین نشان می دهد از زاویه دید این کشور آینده تایوان در گرو پیوند با سرزمین مادری است و نتیجه انتخابات هرچه باشد اصول پکن در موضوع تایوان را تحت الشعاع قرار نخواهد داد.

نویسنده: محمود بلند اختر

141/116

بیشتر بخوانید:

برگزاری انتخابات تایوان زیر ذره‌بین چین

کلیدواژه

کامنت