فروردین 22, 1399 14:52 Asia/Tehran [Updated: فروردین 22, 1399 15:09 Asia/Tehran]
  • تاکید «عبدالله عبدالله» بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان

«عبدالله عبدالله» که خود را رییس جمهوری افغانستان می داند گفت: اگر طرح دولت فراگیر در این کشور پذیرفته نشود، کابینه معرفی می‌کند.

به گزارش پارس تودی، «عبدالله عبدالله» که در پی درخواست جمعی از بزرگان سیاسی افغانستان مهلت مذاکره با «محمد اشرف غنی» رییس جمهوری افغانستان برای رسیدن به یک تفاهم سیاسی را تمدید کرده بود، امروز جمعه هشدار داد، اگر «طرح حکومت فراگیر پذیرفته نشود، فردا شنبه فرمان دولت همه‌شمول را صادر خواهد کرد.»

«فضل احمد معنوی» از اعضای ارشد تیم «ثبات و همگرایی» در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به رهبری عبدالله عبدالله نیز اعلام کرد، تاکنون توافق و یا پیشرفتی در گفت‌وگوها با «محمد اشرف غنی» صورت نگرفته و دو طرف بر مواضع خود پافشاری دارند.

وی افزود، تقلب و کودتا محکوم به شکست است، قدرت و اعتبار از آن مردم می‌باشد و انحصار، تک‌محوری و تمرکز پایان خواهد یافت.

براساس طرح عبدالله عبدالله برای ایجاد دولت فراگیر دو تیم پیشتاز انتخابات باید حکومت فراگیر تشکیل دهند و یک تیم به عنوان رئیس جمهور و تیم دیگر به عنوان نخست وزیر اجرایی در ساختار سیاسی آینده افغانستان کار کنند.

در این طرح که توسط رسانه‌ها منتشر شده، آمده است که رئیس جمهور باید 40 درصد در تعیین وزرا و مقامات محلی سهم داشته باشد اما نخست وزیر اجرایی 60 درصد این صلاحیت‌ها را دارد.

پیش از این «اشرف غنی» نیز برای ایجاد فضای مساعد برای گفت‌وگوهای سیاسی روند تعیین مقامات دولتی و تعیین اعضای کابینه را متوقف کرده بود.

اخیرا در اقدامی کم سابقه مراسم تحلیف محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله که خود را پیروز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان می دانستند در یک روز در کابل برگزار شد. 

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان 28 سپتامبر 2019 برگزار شد.

139/118

بیشتر بخوانید:

بی نتیجه بودن مهلت ده روزه تیم عبدالله عبدالله به اشرف غنی/ تحلیل

پیشنهاد «اشرف غنی» به «عبدالله عبدالله» برای مشارکت در تشکیل کابینه/ تحلیل

دولت "مشارکت ملی" نسخه اولیه حل اختلافات "اشرف غنی" و "عبدالله "/ تحلیل

کلیدواژه

کامنت