تیر 23, 1399 11:19 Asia/Tehran [Updated: اسفند 06, 1399 13:08 Asia/Tehran]
  • هشدار «عمران خان» درباره قتل عام کشمیری‌ها

ایران پرس: نخست وزیر پاکستان درباره اقدام نظامیان هند در کشتار کشمیری‌ها هشدار داد که فاجعه ای در انتظار مردم کشمیر است.

محمدرضا عسگری- «عمران خان» با اشاره به وضعیت وخیم مردم منطقه کشمیر تحت کنترل هند گفت، فاجعه‌ای مانند کشتار مظلومانه مسلمانان بوسنی و هرزگوین در سربرنیتسا از طرف صرب ها، در انتظار مردم کشمیر است.

نخست وزیر پاکستان افزود،  نظامیان هندی بدون اینکه نگران تعقیب قضایی باشند، کشمیری‌ها را قتل عام می کنند.

«عمران خان» خاطرنشان کرد، بیش از هشت میلیون کشمیری از طرف 800 هزار نظامی هندی محاصره شده‌اند و حدود یک سال است تهیه امکانات اولیه زندگی نیز برای آنها مشکل شده است.

هشدار جدید عمران خان درباره تهدیدهای موجود علیه مسلمانان کشمیر تحت کنترل هند توسط نیروهای امنیتی این کشور در چارچوب روندی است که از تابستان گذشته از سوی دهلی نو با لغو خودمختاری ویژه کشمیر در دستور کار قرار گرفته است.

مودی، بابری و اکنون کشمیر

حزب حاکم بهاراتیا جاناتا(بی جی پی) هند که رویکردهای ملی گرایانه افراطی دارد، در دهه های اخیر سوابقی بسیار منفی  از خود در مواجهه با مسلمانان برجای گذاشته است.

در دوره سروزیری ناندرا مودی نخست وزیرکنونی هند در ایالت گجرات در سال 1992، حادثه تلخ و مرگبار تخریب مسجد بابری توسط هندوهای افراطی سبب کشته شدن بیش از دو هزارنفرشد که این کشتار وحشیانه هیچگاه از ذهن جامعه مسلمانان هند پاک نخواهد شد.

با چنین سابقه ای در کارنامه مودی، حزب بی جی پی به رهبری وی از سال 2014 با پیروزی در انتخابات پارلمانی هند زمام امور را در دست دارد و از سال گذشته دولت این کشور فشارهای بی سابقه ای را علیه جامعه مسلمانان به خصوص علیه مردم مسلمان کشمیر در دستور کار قرار داده است.

پس از لغو خودمختاری کشمیر توسط دولت هند، در نزدیک به یکسال گذشته شرایط امنتیی در کشمیر تشدید شده است و راههای ارتباطی مخابراتی و اینترنتی ساکنان آن با محدودیت های گسترده ای مواجه شده است.

دولت هند با اعمال محدودیت ها برای برگزاری آئین های مذهبی مسلمانان،در قالب قانون جدید شهروندی که نوعی تبعیض مذهبی محسوب می شود ، دریافت مجوز اقامت را تنها برای مهاجران غیر مسلمان امکانپذیر کرده است و از این طریق عملا مسلمانان را مورد تبعیض آشکار قرار داده است.

در شرایطی که نیروهای امنیتی هند با اعمال تدابیر غیرقانونی امنیتی نوعی حصر خانگی را برای ساکنان کشمیر ایجاد کرده اند،نگرانی ها ازاقدامات مرگبار این نیروها علیه مسلمانان در کشمیر را افزایش داده است.

این احتمال وجود دارد که با توجه به محدودیت های گسترده نیروهای امنیتی در کشمیر برای تردد و انجام امورات روزانه مردم در این منطقه،خروج  ساکنان کشمیر از منزل خود درچارچوب روال عادی زندگی  بهانه های برای نیروهای امنیتی هند برای شلیک های مرگبار به آنان شود.    

 بر همین اساس عمران خان نخست وزیر پاکستان با هشدار درباره کشتارگسترده احتمالی کشمیری ها توسط نیروهای امنیتی هند، به نوعی خواستار توجه جامعه جهانی به مسئله کشمیر و شرایط بسیار سخت ساکنان این منطقه شده است.

البته باید توجه داشت که فشارها و تهدیدهای جانی ضد مسلمانان در هند تنها محدود به کشمیرتحت کنترل این کشور نیست.

 به آتش کشیده شدن دستکم ده مسجد  در هند از دیگر اقدامات ضد بشری و اسلام ستیزانه هندوهای افراطی بوده است که پلیس و نیروهای امنیتی این کشور در مقابل این خشونت ها تنها نظاره گر بوده اند. 

بیشتر بخوانید:

نامه پاکستان به شورای امنیت سازمان ملل درباره حل مسئله کشمیر

درخوست پاکستان از سازمان همکاری اسلامی برای حمایت از شهروندان کشمیر

 

کلیدواژه