آبان 27, 1399 03:53 Asia/Tehran [Updated: آبان 27, 1399 04:10 Asia/Tehran]
  • اخراج سفیر فرانسه، توافق دولت پاکستان با معترضان

تحصن هزاران نفر از فعالان مذهبی در نزدیکی پایتخت پاکستان در اعتراض به انتشار کاریکاتورهای توهین‌آمیز مجله فرانسوی «شارلی‌ابدو» دوشنبه شب پس از قول تیم مذاکراتی دولت به معترضان مبنی بر اخراج سفیر فرانسه از اسلام آباد به پایان رسید.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، تظاهرات ضدفرانسوی که ظهر روز یکشنبه از مرکز شهر «راولپندی» در مجاورت اسلام‌آباد پایتخت پاکستان آغاز شده بود، با توافق نهایی میان نمایندگان دولت و معترضان به پایان رسید.

فراخواندن سفیر پاکستان از فرانسه، تحریم رسمی کالاهای فرانسوی در شهرهای پاکستان و رهایی آن دسته از تظاهرکنندگانی که از روز گذشته توسط پلیس بازداشت شده بودند از دیگر مطالبات تظاهرکنندگان است که در توافق‌نامه مشترک قید شده است.

موج‌ اخیر تظاهرات ضدفرانسوی در شهرهای پاکستان درحالی است که دولت اسلام‌آباد طی هفته‌های گذشته ضمن احضار سفیر فرانسه به وزارت امور خارجه، مراتب اعتراض شدید خود علیه مواضع ضداسلام رئیس جمهوری فرانسه و همچنین تداوم هتاکی نشریه فکاهی شارلی‌ابدو به ساحت نوارنی حضرت محمد مصطفی (ص) را به دولت پاریس ابلاغ کرد.

«عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان نیز چهارم آبانماه امسال اظهارات مواضع رییس جمهوری فرانسه درباره انتشار کاریکاتورهای موهن علیه پیامبر اسلام را موجب جریحه‌دار شدن احساسات مسلمان جهان دانست و تاکید کرد: اظهارات مکرون باعث تشدید اسلام‌ هراسی و فضاسازی برای افراط‌گرایان می‌شود.

117

بیشتر بخوانید:

آتش زدن نمادین کالاهای فرانسوی در شهر کراچی پاکستان

کلیدواژه