آذر 12, 1399 16:38 Asia/Tehran [Updated: دی 25, 1399 20:41 Asia/Tehran]
  •  اهداف ترکیه از ایجاد مرکز نظارت مشترک با روسیه در قره‌باغ

ایران پرس: برغم برخی واکنش‌های منفی به تاسیس مرکز مشترک نظامی روسیه و ترکیه در منطقه قره باغ، وزارت دفاع ترکیه با انتشار بیانیه‌ای از امضای توافقنامه‌ای با مسکو برای ایجاد این مرکز به منظور کنترل بر آتش‌بس در این منطقه خبر داد. 

بنابر اعلام وزارت دفاع ترکیه، با توافق مقام‌های مسکو و آنکارا درباره مبانی و اصول فعالیت مرکز مشترک روسی - ترکیه‌ای برای کنترل آتش‌بس درمنطقه قره‌باغ، تمامی اقدامات لازم برای شروع کار این مرکز مشترک در حال انجام است.

بزرگ‌نمایی ترکیه از حضور نظامی در قره‌باغ

وزارت دفاع ترکیه در حالی از امضای توافقنامه با روسیه خبر داده است که پیش از این دولت روسیه، بارها تصریح کرده است که تنها نیروهای صلح‌بان روسی در منطقه قره باغ مستقر خواهند شد.

علاوه بر این، در مفاد توافقنامه ده ماده‌ای نهم نوامبر میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان با میانجی‌گری روسیه، در ارتباط با حضور نظامی ترکیه در منطقه قره باغ مجوزی صادر نشده است.

اگرچه حمایت‌های ترکیه از جمهوری آذربایجان در جریان مناقشه اخیر این کشور با ارمنستان بر سر مالکیت منطقه قره باغ، زمینه‌های همکاری های دو کشور را بیش از پیش فراهم کرده است، اما به نظر می‌رسد اظهارنظر مقام‌های بلندپایه ترکیه که در جریان توافقنامه اخیر امتیاز بزرگی از جمهوری آذربایجان دریافت کرده‌اند، کمی با افراط است. 

موضوع استقرار نیروهای نظامی ترکیه در منطقه قره باغ نیز یکی از این موضوعات تلقی می‌شود.

در این زمینه نکته قابل تامل این است که پیش از این، وزارت دفاع ترکیه در بیانیه دیگری، اعلام کرده بود نیروهای ارتش ترکیه به منظور پاک‌سازی و خنثی‌سازی مواد منفجره دست‌ساز در منطقه قره باغ، در این منطقه مستقر شدند و عملیات پاکسازی را آغاز کرده‌اند.

ضمن آن که ارتش ترکیه قصد دارد به نظامیان جمهوری آذربایجان در زمینه مین‌زدایی آموزش دهد.

منافع سیاسی حزب حاکم ترکیه در بزرگ‌نمایی دستاوردها در قره‌باغ    

حضور تعداد اندکی از نظامیان ترکیه به منظور خنثی‌سازی اراضی باز پس گرفته شده جمهوری آذربایجان از مین و آموزش نیروهای آذری در این زمینه با توافق با روسیه برای حضور نظامی در منطقه قره باغ کوهستانی تفاوت زیادی دارد.

اما مقام‌های آنکارا که تجربه شکست در دیگر مناطق جهان را دارند، از این حضور بسیار خرسند هستند و ضمن بزرگ‌نمایی، تلاش می‌کنند در افکارعمومی ترکیه این موضوعات را بسیار بزرگ‌تر از اندازه واقعی نشان دهند.

دولت اردوغان در سال 2023 میلادی بار دیگر به آراء عمومی مردم ترکیه نیاز دارد و بزرگ‌نمایی این موضوعات به حزب حاکم ترکیه برای شکست سایر رقبای حزبی کمک شایانی خواهد کرد.  

قانون اساسی آذربایجان، حضور نظامی کشورهای دیگر را ممنوع کرد

این واقعیت را نباید نادیده گرفت که قانون اساسی جمهوری آذربایجان حضور نظامی کشورهای دیگر در اراضی این کشور را ممنوع کرده است.

با وجود آن که تغییر و یا انجام اصلاحات در قانون اساسی جمهوری‌های مستقل شده از شوروی از جمله جمهوری آذربایجان چندان سخت و غیرممکن نیست، اما بعید به نظر می‌رسد دولت الهام علی‌اف در شرایط فعلی به استقرار نیروهای خارجی در اراضی این کشور تمایلی داشته باشد.

بویژه آن که حضور نظامی ترکیه در جمهوری آذربایجان نفعی برای دولت باکو ندارد و در آینده نیز به زیان این کشور خواهد بود.

«آنار محمدلی» کارشناس و صاحب‌نظر امور سیاسی و استاد دانشگاه‌های جمهوری آذربایجان در گفتگو با شبکه "عثمان قیزی تی وی" ترکیه گفته است: «منافع ملی جمهوری آذربایجان در این است که هیچ کشوری ازجمله ترکیه در جمهوری آذربایجان نیروی نظامی مستقر نکنند».//114

نویسنده: محمد علی طالبی خاکیانی

بیشتر بخوانید:

ماجرای قره باغ و استعفای پاشینیان

رایزنی سفیران ایران و ترکیه در باکو درباره وضعیت قره‌باغ

پوتین: مساله قره‌باغ براساس منافع باکو و ایروان قابل حل است

 

کلیدواژه