شهریور 26, 1400 19:26 Asia/Tehran [Updated: شهریور 26, 1400 19:31 Asia/Tehran]
  • تاکید بر تقویت صلح، امنیت و ثبات در افغانستان و کل منطقه

وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روسیه، چین و پاکستان در حاشیه اجلاس کشورهای عضو سازمان شانگهای و پیمان امنیت دسته جمعی درمورد افغانستان بار دیگر بر اراده خود نسبت به تقویت صلح، امنیت و ثبات در افغانستان و کل منطقه تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روسیه، چین و پاکستان در حاشیه اجلاس شانگهای و پیمان امنیت دسته جمعی در شهر دوشنبه به منظور بحث و بررسی وضعیت افغانستان با یکدیگر دیدار کردند.

وزیران امور خارجه بار دیگر بر اراده خود نسبت به تقویت صلح، امنیت و ثبات در افغانستان و کل منطقه تاکید کردند.

وزیران امور خارجه ضمن تاکید بر احترام به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی افغانستان، بار دیگر بر رعایت اصل پایه ای «به رهبری افغان ها، در مالکیت افغان ها» تصریح و بر ادامه احترام به حق برخورداری از صلح، ثبات، توسعه و رفاه مردم افغانستان تاکید کردند.

وزرای امور خارجه بر ضرورت مرتبط ماندن با کشورهایی که دارای مسئولیت اولیه بازسازی اجتماعی، اقتصادی دوران پس از جنگ در افغانستان هستند به منظور فراهم کردن کمکهای اقتصادی و بشردوستانه اضطراری، تصریح کردند.

وزیران امور خارجه بر لزوم شکل گیری آشتی ملی در افغانستان و تشکیل دولت فراگیر جهت تامین منافع تمامی نیروهای سیاسی و قومی کشور تاکید کردند.

وزیران امور خارجه نگرانی خود از وضعیت شکننده انسانی، اجتماعی و اقتصادی در افغانستان و نیز خطرات بوجود آمدن یک موج آوارگان در منطقه را بیان داشتند.

وزیران امور خارجه توافق کردند تا هماهنگی های بین چهار کشور جمهوری اسلامی ایران، روسیه، چین و پاکستان در مورد افغانستان ادامه یافته و دیدارها در سطوح وزرا، نمایندگان ویژه و سفرا در زمان های تعیین شده را برگزار کنند.

117

بیشتر بخوانید:

رئیسی: راه حل مسائل افغانستان تنها از طریق گفت وگو بین افغان‌ها امکان پذیر است

کلیدواژه