آذر 01, 1401 13:30 Asia/Tehran [Updated: آذر 08, 1401 14:19 Asia/Tehran]
  • بررسی واکنش اتحادیه بین المجالس عرب به ادامه اشغال سوریه توسط ترکیه

ایران پرس: اتحادیه بین المجالس عرب با صدور بیانیه ای، اقدامات اخیر ترکیه در زمینه قطع آب بیش از یک میلیون شهروند سوری را در استان الحسکه محکوم کرد.

اتحادیه بین المجالس عرب با اعلام این که ادامه اقدامات ترکیه مبنی بر قطع مکرر آب در سوریه ناقض اصول حسن همجواری و موضوعات بشردوستانه است، به کارگیری آب را به عنوان سلاح علیه غیرنظامیان، به هر بهانه ای محکوم کرد.

این اتحادیه ضمن هشدار درباره عواقب خطرناک اقدامات ترکیه بر زندگی غیرنظامیان سوری، راه حل ریشه ای و پایدار را برای تامین آب شهروندان سوریه و پایان دادن به این فاجعه انسانی خواستار شده است.

با وجود آن که اتحادیه های وابسته به کشورهای مرتجع عرب قدرت اجرایی چندانی ندارند، اما صدور این بیانیه را باید یک نکته مثبت در زمینه حمایت های کشورهای عرب از دولت و مردم سوریه قلمداد کرد.

در این راستا، صدور بیانیه اتحادیه بین المجالس عرب به معنای آن است که دولت ترکیه بار دیگر دچار اشتباه شده است و چاره ای جز عقب نشینی از ادامه اشغال شهرهای سوریه ندارد.

در عین حال، باید گفت: تلاش ارتش ترکیه برای اشغال دوباره بخش هایی از اراضی سوریه نشان می دهد که مقام های آنکارا قصد صلح با سوریه را ندارند و اشغال اراضی این کشور مستقل و گسترش نفوذ نظامی، سیاسی و اقتصادی ترکیه در سوریه را هدف گرفته اند و صلح یک موضوع عادی در روابط دو جانبه نیست.

این در حالی است که مقام های دولت "رجب طیب اردوغان" با کمک و مساعدت روسای احزاب و سیاستمداران مخالف دولت آنکارا اخیرا" با سفر به سوریه، برای مذاکره با دولت "بشار اسد" گام های مثبتی برداشته بودند. با وجود این، تلاش های اخیر دولت ترکیه برای عادی سازی رابطه با سوریه را باید یک اقدام ریاکارانه به منظور خرید وقت و زمان تلقی کرد.

در این زمینه این احتمال جدی تر از همیشه مطرح است که دولت رجب طیب اردوغان ماموریت یک دولت بیگانه را در اراضی سوریه پیگیری می کند. در حقیقت، دولت اردوغان با به مخاطره انداختن دولتگرایی و آینده مردم ترکیه، در عمل در صدد تحقق خواسته های یک دولت بیگانه در اراضی سوریه است.

دولت اردوغان تاکنون چندین بار اعلام کرده که برای عادی سازی روابط با دولت بشار اسد تلاش می کند. اما هر بار به بهانه‌ای پا پس کشیده و روند را متوقف کرده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و رهبر حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه، آخرین بار هفته گذشته میلادی بار دیگر درباره سوریه اظهار نظر کرده بود. این چندمین بار در سال جاری میلادی است که اردوغان درباره رابطه با سوریه اظهارنظر می کند.

این سیاستمدار ترک پیش از این نیز اعلام کرده بود: «تمایل دارد شخصاً با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه دیدار و گفتگو کند».

رئیس جمهوری ترکیه که خود را بزرگترین سیاستمدار جهان تصور می کند اخیرا" در گفتگو با خبرنگاران درباره همین موضوع از گفته بود:«در دنیای سیاست، نمی توان تا ابد به کینه و قهر ادامه داد. در زمان مناسب، می توان ارزیابی کرد، تصمیم گرفت و اقدامات جدید انجام داد. به ویژه بعد از انتخابات ماه ژوئن، همه چیز را از نو آغاز کنیم و راه مان را ادامه دهیم».

بسیاری از محافل سیاسی اظهارات اخیر رجب طیب اردوغان را تلاش به منظور وقت کشی و طولانی کردن روند صلح قلمداد کرده اند. حملات اخیر ارتش ترکیه به اراضی سوریه را باید در راستای همین هدف قلمداد کرد.

در واقع باید گفت: دولت ترکیه با طرح بهانه های جدید، بار دیگر اشغال شهرهای سوریه را در دستور کار قرار داده است. شماری از نیرو‌های ویژه ارتش ترکیه وارد منطقه تحت نفوذ گروه‌های مسلح موسوم به "ارتش ملی" تحت حمایت آنکارا در شهر "اعزاز" در شمال شهر حلب سوریه شده اند.

این در حالی است که فرماندهی نیرو‌های موسوم به ارتش ملی از افزایش سطح آمادگی سه تیپ نظامی تحت فرمان خود برای مشارکت در عملیات نظامی زمینی ترکیه در شمال سوریه همزمان با تشدید موج تنش‌ها در شمال و شرق حلب خبر دادند. همزمان، نیرو‌های مسلح قسد و نیرو‌های ارتش ملی تحت حمایت آنکارا در جبهه "مرعناز" درگیر شده اند.

پس از حمله تروریستی اخیر در میدان استقلال استانبول، دولت ترکیه مدعی شده حزب کارگران کردستان "پ. ک. ک." در این حادثه دست داشته است. پس از این حادثه و در حالی که حزب کارگران کردستان ترکیه هرگونه دخالت در انفجار استانبول را رد کرده است، "مولود چاووش اوغلو" وزیر امور خارجه ترکیه در بازدید از خیابان استقلال استانبول از ادامه عملیات نظامی آنکارا در بخش هایی از سوریه و عراق خبر داده است.

در حقیقت دولت ترکیه حاضر نیست اشغال اراضی کشورهای همسایه یعنی سوریه و عراق را به آسانی از دست بدهد. دولت اردوغان از اشغال کشورهای همسایه به عنوان ملی گرایی ترک و رسیدن به اهداف نئوعثمانی گرایی نزد افکار عمومی ترکیه سوءاستفاده می کند. به همین دلیل حاضر نیست این موقعیت ویژه را از دست بدهد.

در یک جمعبندی کلی از دور جدید حملات ارتش ترکیه به مردم غیرنظامی سوریه و واکنش های کشورهای عرب به این اقدام، می توان گفت: ارتش ترکیه قصد ندارد از مسیر اشتباه و نادرست خود دست بکشد. در حالی که چنین به نظر می رسد که با ادامه اشغال اراضی کشورهای همسایه خود، مقام های دولت آنکارا قصد دارند از بحران ایجاد کرده در سوریه، در جهت منافع حزبی بهره برداری کنند.

نویسنده: محمد علی طالبی

 112

بیشتر بخوانید:

حمله همزمان ترکیه به مواضعی در عراق و سوریه

کلیدواژه