اسفند 27, 1401 05:51 Asia/Tehran [Updated: شهریور 15, 1402 04:31 Asia/Tehran]
  • درخواست کره جنوبی برای اجرا توافقنامه امنیت عمومی اطلاعات نظامی با ژاپن 

رسانه های کره جنوبی گزارش دادند، وزارت دفاع این کشور از وزارت خارجه خواسته است تا روند بازگرداندن توافقنامه امنیت عمومی اطلاعات نظامی با ژاپن را همزمان با عادی سازی روابط دو کشور آغاز کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، خبرگزاری یونهاپ در مورد تلاش برای بازگرداندن توافقنامه امنیت عمومی اطلاعات با ژاپن نوشت: وزارت خارجه کره جنوبی در آینده نزدیک نامه ای رسمی به وزارت خارجه ژاپن ارسال خواهد کرد.

توافقنامه امنیت عمومی اطلاعات نظامی میان کره جنوبی و ژاپن در سال ۲۰۱۶ امضا شد و در سال ۲۰۱۹ به ابتکار کره جنوبی خاتمه یافت زیرا دو کشور در یک مناقشه دیپلماتیک و تجاری بر سر غرامت برای قربانیان کار اجباری در دوران استعمار ژاپن با هم درگیر شدند.

با گذشت چندین سال از اتمام این توافقنامه امنیتی، دولت کره جنوبی هفته گذشته طرح جایگزینی را پیشنهاد کرد که در آن قربانیان کره جنوبی از یک صندوق داخلی به جای شرکت های ژاپنی غرامت می گیرند. توکیو از این طرح استقبال کرد.

یون سوک یول رئیس جمهور کره جنوبی روز پنجشنبه با فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن در توکیو نشستی برگزار کرد که طی آن طرفین برای عادی‌سازی این توافق برای پاسخ بهتر به فعالیت‌های نظامی کره شمالی در منطقه موافقت کردند.125

کلیدواژه