خرداد 09, 1398 10:55 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]

معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: باید با برگزاری نشستی، اجرای سازوکار فعالیت ها و مبادلات مالی بین کشورهای غربی و ایران موسوم به اینستکس تسریع شود.

به گزارش پارس تودی، "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه در گفت و گو با برنامه «نیوز میکر» شبکه روسیا الیوم؛ درباره سفرش به تهران و دیدار سه ساعته با "عباس عراقچی" معاون وزیر امور خارجه ایران گفت: از زمان خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک یک سال می گذرد و در این مدت جمهوری اسلامی ایران به طور کامل به بندهای این توافقنامه پایبند بوده است اما ایران همه مزایای مهم این توافق به ویژه در زمینه اقتصادی و تجاری را برای مشارکت در این توافق از دست داده است.

معاون وزیر امور خارجه روسیه افزود: ایران مقابل فشارهای اقتصادی تاسفبار ایستادگی کرده است و همزمان، آمریکا حملاتی را برای ترساندن همپیمانان و شرکای جمهوری اسلامی انجام داده است و مانع تجارت یا خرید نفت ایران شده است.

ریابکوف تصریح کرد: ما در چارچوب کمیته کشورهای عضو برجام تلاش می کنیم و معتقدیم این کمیته می تواند نشستی را در سطح وزیران برگزار کند و این نشست باید به تسریع اجرای مکانیزم فعالیتها و مبادلات مالی بین کشورهای غربی و ایران موسوم به اینستکس اختصاص داشته باشد.

معاون وزیر امور خارجه روسیه همچنین گفت: شرکای اروپایی مدتهای زیادی است بر روی این طرح کار می کنند و ما می خواهیم کشورهای دیگر نیز در این مکانیزم مشارکت داشته باشند تا بتوان از این مکانیزم برای تسهیل خرید و فروش نفت ایران و مبادلات مالی و طرح های تجاری و اقتصادی که شامل تحریمهای آمریکا می شود، استفاده کرد. 113/118

بیشتربخوانید: 

ریابکوف: آمریکا نمی‌تواند ایران را به زانو در بیاورد

سفر برجامی معاون وزیر خارجه روسیه به ایران/ ریابکوف با عراقچی دیدار کرد

ریابکوف: تحریم های آمریکا ضد ایران بی نتیجه است

 

کلیدواژه

کامنت