تیر 07, 1398 22:30 Asia/Tehran [Updated: آذر 18, 1398 14:09 Asia/Tehran]
  • اتحادیه اروپا:

معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ اروپا گفت: اینستکس عملیاتی شده و نخستین تراکنش در حال پردازش است.

به گزارش پارس تودی، هلگا اشمید دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و معاون "فدریکا موگرینی" مسوول سیاست خارجی این اتحادیه در پیامی در توئیتر نوشت، نشست امروز کمیسیون مشترک برجام به جمع بندی رسید و مذاکرات سازنده‌ای صورت گرفت.

اشمید افزود: اینستکس هم اکنون عملیاتی شده و اولین تراکنش‌ها در حال انجام است و اعضای بیشتری از کشورهای اتحادیه اروپا به آن خواهند پیوست.

معاون موگرینی، اجرای مؤثر و کامل برجام را از سوی تمام طرف ها همچنان موضوعی کلیدی خواند و افزود: پیشرفت خوبی نیز درباره پروژه‌های اراک و فردو حاصل شده است.

دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام امروز جمعه در آستانه اتمام ضرب الاجل ایران برای دیگر طرف ها در خصوص آغاز کاهش تعهدات برجامی اش با توجه به خروج غیرقانونی آمریکا از آن و بدعهدی اروپایی ها در عمل به تعهداتشان برگزار شد.

این نشست بیش از سه ساعته در سطح معاونان و مدیران کل سیاسی ایران و گروه ۱+۴ به ریاست سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران و هلگا اشمید دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و معاون "فدریکا موگرینی" مسوول سیاست خارجی این اتحادیه در هتل کوبورگ وین برگزار شد.

هم‌زمان با نشست کمیسیون مشترک برجام، هفت کشور اتریش، بلژیک، فنلاند، هلند، اسلوانی، اسپانیا و سوئد در بیانیه مشترکی از تلاش‌ ها برای عملیاتی کردن سازوکار ویژه مالی اروپا و ایران موسوم به "اینستکس" در جهت متقاعد کردن ایران برای ادامه اجرای کامل برجام حمایت کردند.118

بیشتر بخوانید:

اتحادیه‌اروپا: اینستکس عملیاتی شد/ پیشرفت خوبی درباره اراک و فردو حاصل شده است

عراقچی: معاملات اینستکس اجرایی شده است

حمایت 7 کشور اروپایی از برجام و اینستکس

 

کلیدواژه

کامنت